Situácia okolo opičích kiahní je veľmi vážna, WHO vyhlásila stav globálneho ohrozenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tedros Adhanom Ghebreyesus
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: archivne, SITA/AP

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) rozhodol, že šíriace sa opičie kiahne vo viac ako 70 krajinách sveta sú mimoriadnou situáciou, ktorá už predstavuje stav globálneho ohrozenia.

Tedros Adhanom Ghebreyesus k vyhláseniu tohto stavu pristúpil aj napriek tomu, že medzi členmi núdzového výboru WHO v tejto veci nepanoval konsenzus. Je to po prvý raz, čo šéf organizácie podnikol takýto krok.

Opičie kiahne sa rýchlo šíria

„Máme epidémiu, ktorá sa rýchlo rozšírila po celom svete prostredníctvom nových spôsobov prenosu, o ktorých vieme príliš málo a ktoré spĺňajú kritériá medzinárodných zdravotných predpisov. Viem, že to nebol jednoduchý a priamočiary proces a že medzi členmi výboru existujú rozdielne názory,“ vyjadril sa Tedros.

Opičie kiahne sa už desaťročia bežne objavujú v strednej a západnej Afrike, ale až do predminulého mesiaca nebolo známe, že by toto ochorenie spôsobilo výrazné šírenie vo viacerých krajinách súčasne a zahŕňalo ľudí bez cestovateľských spojení s kontinentom.

Nebezpečná verzia vírusu

Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) od mája zo 74 krajín hlásia viac ako 16-tisíc prípadov opičích kiahní. Úmrtia zatiaľ evidujú len v Afrike, kde sa šíri nebezpečnejšia verzia vírusu.

Vyhlásenie stavu globálneho ohrozenia znamená, že ochorenie predstavuje mimoriadnu udalosť a mohlo by sa rozšíriť do ďalších krajín a vyžadovať koordinovanú globálnu reakciu.

Stav ohrozenia

Takéto stavy ohrozenia pre verejné zdravie WHO vyhlásila aj v prípade ochorenia COVID-19, vírusu zika v Latinskej Amerike v roku 2016, pri epidémii eboly v západnej Afrike v roku 2014 či v prípade stále trvajúceho úsilia o vymietenie detskej obrny.

Vyhlásenie stavu ohrozenia väčšinou slúži ako prosba o pritiahnutie viac globálnych zdrojov a pozornosti k prepuknutiu choroby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia