Situácia v DSS Pezinok sa každým dňom zlepšuje, obrovskú solidaritu prejavili aj ľudia z okolia

KORONAVÍRUS: Domov socálnych služieb v Pezinku
Domov sociálnych služieb pre seniorov v Pezinku. Foto: SITA/Branislav Bibel

Domov sociálnych služieb v Pezinku, kde sa koronavírusom nakazili desiatky klientov a zamestnancov, ostáva aj naďalej v karanténe. Situácia sa však podľa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) vyvíja k lepšiemu.

Do zariadenia v sobotu 18. apríla nastúpil nový krízový manažment. Rady zamestnancov doplnili nové posily a zariadenie prešlo hĺbkovou dezinfekciou, informovala Lucia Forman, hovorkyňa bratislavskej župy.

Nový krízový tím zo župy urobil za pár dní v Pezinku veľký kus práce, ktorý pocítili zamestnanci aj klienti. Spolu s krízovou manažérkou nastúpili do zariadenia aj noví zamestnanci – opatrovateľky, zdravotné sestry a terapeutky. Kým minulý týždeň bol pre všetkých mimoriadne vyčerpávajúci, tento týždeň už ale máme dostatok personálu na to, aby si dokázali zamestnanci aj oddýchnuť. Atmosféra v domove sa viditeľne a citeľne zlepšila,“ uviedol Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Dobrou správou je aj to, že včera nebol potrebný ani žiaden prevoz do nemocnice.

Centrum Covid-19 v Pezinku nevznikne

V zariadení boli už od 6. marca zakázané návštevy a obmedzené aj vychádzky klientov (nie zakázané, to nariadenie hlavného hygienika neumožňovalo).

Po potvrdení prvého výskytu vírusu v Domove sociálnych služieb v Pezinku prešli testovaním na Covid-19 všetci zamestnanci aj klienti. Priestory župa hĺbkovo vydezinfikovala a do zariadenia doniesla ďalšie osobné ochranné pracovné prostriedky.

Samosprávny kraj pôvodne uvažoval s riešením, že klienti s negatívnym testom budú presunutí do iného zariadenia, ale po dohode s regionálnym hygienikom našiel také riešenie, že všetci klienti zostanú v Pezinku. Pozitívne testovaní klienti sú fyzicky oddelení od tých s negatívnym výsledkom. Tým sa aj riziko prenosu vírusu znížilo na minimum. Samosprávny kraj rozhodol, že centrum Covid-19 v Pezinku nevznikne.

Ľudia do zariadenia nosia dary

„Aj touto cestou chcem ešte raz poďakovať zamestnancom zariadenia, ktorí sa obetavo dňom i nocou starajú o klientov. Čo ma veľmi teší, je obrovská solidarita, ktorú prejavujú nielen obyvatelia Pezinka, ale aj ľudia z okolitých miest a obcí. Do zariadenia sme dostali množstvo darov pre klientov od koláčikov až po hygienické potreby,“zhrnul Droba.

Župan zároveň vyjadril poďakovanie za konštruktívnu spoluprácu primátorovi Pezinka Igorovi Hianikovi, ktorý je najnovšie prizývaným členom krízového štábu župy.

V DSS sa nachádza 61 klientov

Aktuálne je v zariadení prítomných 61 klientov, z toho 30 pozitívnych a 31 negatívnych. Hospitalizovaných bolo 32 klientov, osem zomrelo. Z celkového počtu 61 klientov je v zariadení 16 imobilných a 45 mobilných klientov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor HianikJuraj DrobaLucia Forman
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)