Situácia v levočskej nemocnici sa zhoršuje, s koronavírusom hospitalizovali už viacerých pacientov

Koronavírus, nemocnica
Nemocnica v Levoči má podľa hovorkyne situáciu pod kontrolou. Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 28. septembra, 11:54

V levočskej nemocnici majú hospitalizovaných jedenásť pacientov s koronavírusom. Pred týždňom v pondelok tam pri tom mali len jedného suspektného pacienta. Podľa hovorkyne siete nemocníc Agel Martiny Pavlikovej má však nemocnica situáciu pod kontrolou.

„Zatiaľ je priebeh pandémie pod kontrolou a zvládnutý,“ uviedla pre agentúru SITA. Zároveň dodala, že starostlivosť o hospitalizovaných je zabezpečená na reprofilizovaných lôžkach v zmysle príkazu Ministerstva zdravotníctva SR.

Platí zákaz návštev

V nemocnici v Levoči platí od začiatku týždňa zákaz návštev, v súlade s pravidlami COVID automatu však platia niektoré výnimky. Týkajú sa dvoch prípadov, a to pacientov v terminálnom štádiu ochorenia a onkologických pacientov po posúdení ošetrujúcim lekárom. Rovnako sú umožnené aj návštevy kňaza na požiadanie pacienta za účelom podávania sviatosti.

Viac o téme: Koronavírus

Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu levočská nemocnica zaviedla aj triáž pacientov prichádzajúcich do ambulancií. Nevzťahuje sa však na pacientov s potvrdením OTP. Triáž bude väčšina ambulancií vykonávať samostatne.

Niektorí pacienti sa triáži vyhnú

„Pacienti, ktorí idú na skorý ranný odber triáž taktiež nemusia absolvovať. Pred vyšetrením na ambulancii však vyžadujeme preukázanie sa potvrdením o očkovaní, testovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19,“ informovala námestníčka riaditeľa Lucia Boháčová.

Pacienti, ktorí nie sú očkovaní, nemajú potvrdenie o testovaní ani neprekonali ochorenie COVID-19, budú musieť absolvovať triáž buď na ambulancii, alebo v nových priestoroch pod psychiatrickým oddelením.

Rovnako ako Levočský okres aj okres Kežmarok sa nachádza v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. V kežmarskej Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra však k pondelku nemali podľa Pavlikovej žiadneho COVID pozitívneho pacienta ani zamestnanca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Pavliková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica Levoča