Situácia v prešovskej nemocnici je krízová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
||
Zdravotné sestry s transparentmi pred hlavným vchodom do FNsP J. A. Reimana SITA / Viktor Zamborský

Spôsobil ju masívny nárast práceneschopnosti zdravotných sestier, ktorým plynie výpovedná lehota.

Situácia vo Fakultnej nemocnici Jána Adama Reimana v Prešove je podľa jej vedenia krízová. Spôsobil ju masívny nárast práceneschopnosti zdravotných sestier, ktorým plynie výpovedná lehota. Tie svoju nepokojnosť s aktuálnou situáciou v zdravotníctve vyjadrili v pondelok aj prostredníctvom transparentov pred nemocnicou, kde sa stretla zhruba stovka sestier.

Podľa zástupkyne prešovského odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Gabriely Novákovej prijatá novela zákona vyháňa sestry, pôrodné asistentky a ostatných zdravotníckych pracovníkov zo systému. Žiadajú preto vládu a parlament, aby garantovali zachovanie a rast ich miezd zákonom.

Ako dodala, v prešovskej nemocnici uplynie výpovedná lehota koncom mesiaca takmer 340 sestrám a hrozí kritická situácia. Odísť podľa nej má 80 až 100 percent z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, centrálnych operačných sál, cievnej chirurgie, chirurgie, traumatológie vrátane ambulantných zložiek, kardiocentra, psychiatrického oddelenia a viacerých oddelení Detskej fakultnej nemocnice.

Ako potvrdili tamojšie zdravotné sestry, problémy sa už mali prejaviť na jednotke intenzívnej starostlivosti detskej nemocnice, ktorú museli zrušiť a deti boli rozmiestnené po jednotlivých úsekoch. Podľa sestier v niektorých prípadoch bola zdravotná starostlivosť o malých pacientov zvládnutá iba vďaka prítomnosti práve špecializovaných sestier z JIS na oddelení počas služby.

Ako uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová, do vypršania výpovednej lehoty takmer 700 zdravotných sestier v slovenských nemocniciach ostáva už len 20 dní. Ďalších takmer 200 sestier odíde na konci februára. Dôvodom nemajú byť nízke platy, ale situácia v zdravotníctve zmietanom kauzami.

Mimoriadna situácia vo FNsP Preššov
SITA / Viktor Zamborský

Zľava: Predsedníčka Odborového združženia sestier a pôrodných asistentiek (OZSAPA) Preššov Beáta Čonková a Gabriela Nováková

Lazorová upozornila aj na nedostatok sestier. „Je to problém celej Európy. Rozdiel je v tom, že kým ostatné krajiny to priznávajú a riešia, na Slovensku pred týmto problémom zatvárame oči a tvárime sa, že je všetko v poriadku,“ uviedla Lazorová.

Nemocnica: Hrozí vynútená organizačná zmena

Hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková označila súčasný stav v nemocnici za krízový z dôvodu dramatického nárastu čerpania nahlásenej práceneschopnosti (PN) a ošetrovania členov rodiny (OČR). Štatisticky má ísť v porovnaní so situáciou počas uplynulých pätnástich rokov o tisícpercentný nárast.

„Dôležitá je informácia pre pacientov, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti bude v prešovskej nemocnici organizované tak, aby bolo pre nich bezpečné. V prípade, že to bude nevyhnutné, budeme ich o nových skutočnostiach informovať,“ uvádza sa v stanovisku nemocnice.

Ak sa nezmení postoj 333 sestier vo výpovedi, tak aj napriek prijatiu 70 nových sestier vzhľadom na súčasný stav dôjde podľa Cenkovej v prešovskej nemocnici od 1. februára k vynútenej organizačnej zmene, ktorú riešia s Ministerstvom zdravotníctva SR. Bližšie ju ale vedenie nemocnice zatiaľ špecifikovať nechce.

Dodáva ale, že už pred podaním výpovedí vedenie sestrám garantovalo zotrvanie na odmeňovaní podľa už neúčinného zákona, časový nárast miezd každé tri roky, zápočet materskej a rodičovskej dovolenky do rokov praxe a benefity vyplývajúce z kolektívnej zmluvy.

Čislák: Je to záhadné

Ako ubezpečil v pondelok na tlačovej besede minister zdravotníctva Viliam Čislák, zdravotná starostlivosť je zabezpečená. Pre šéfa rezortu je záhadou, prečo práve v pondelok neprišlo do práce zhruba 90 sestier.

„Niektoré sú práceneschopné, niektoré sú na ošetrení člena rodiny. Je to pre mňa veľmi záhadné, pretože Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove neeviduje žiadnu epidémiu a za ostatných 15 rokov v takomto čase táto nemocnica evidovala zhruba desať sestier, ktoré boli PN alebo na OČR,“ priblížil Čislák. Podľa neho ide práve o sestry, ktoré sú vo výpovednej lehote.

MZSR: TB V. Čisláka o výpovediach sestier
SITA / Robert Tappert

Minister zdravotníctva SR Viliam Čislák počas tlačovej besedy o výpovediach sestier v nemocniciach.

Minister zároveň avizoval, že od 1. februára tohto roka sa pripravovala systémová zmena v Prešovskom kraji. K podrobnostiam sa však vyjadriť nechcel.

Ministerstvo momentálne eviduje 547 späťvzatí výpovedí a 125 nových sestier, ktoré prijali nemocnice. Vo výpovednej lehote je tak podľa ministerstva zdravotníctva 716 sestier.

SaS chce mimoriadnu schôdzu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je pripravená iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, ak sa vláde nepodarí stabilizovať situáciu v zdravotníctve a stovky zdravotných sestier na základe svojich výpovedí z nemocníc odídu.

„Výrazné zhoršenie prístupu občanov k zdravotnej starostlivosti, ktoré bude dôsledkom výpovedí, považujeme za reálne ohrozenie života a zdravia pacientov. Vláda sa bude musieť zodpovedať parlamentu a informovať o opatreniach, ako chce zdravotnícku krízu riešiť,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zdravotníctvo Peter Osuský.

Strana Smer-SD počas celého volebného obdobia v rezorte zdravotníctva ukazovala verejnosti podľa SaS len svoju manažérsku bezradnosť. „Zdravotníctvu hrozí kolaps a to aj napriek tomu, že príjmy verejných financií SR za druhej Ficovej vlády rekordne narástli. Takmer denne sa v médiách objavujú správy, ako nominanti Smeru-SD uprednostňujú v zdravotníctve svoje vlastné záujmy pred záujmami verejnosti, nakupujú do nemocníc predražené prístroje a čachrujú s ich majetkom,“ uzatvoril poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre verejné financie Eugen Jurzyca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana PrešovSaS Sloboda a Solidarita