Situácia vo verejných lekárňach môže byť čoskoro kritická, upozorňuje komora

Lekáreň, respirátor
Ilustračná fotografia Foto: GettyImages

Situácia vo verejných lekárňach môže byť podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) čoskoro kritická. Podľa nich len niečo vyše jedného percenta z verejných lekární má k dispozícii dostatočný počet ochranných pomôcok ako rúšok alebo respirátorov.

Takmer 90 % nedisponuje dezinfekčnými prostriedkami na výdaj pacientom. Takmer tretina lekární z prieskumu nemá dostupné dezinfekčné prostriedky ani na dezinfekciu svojich priestorov ako zdravotníckeho zariadenia.

Tretina lekární má zásobu dezinfekčných prostriedkov na tento účel len asi na týždeň a tretina na mesiac. „Spomenuté zistené údaje možno považovať za kritické,“ konštatuje prezident komory Ondrej Sukeľ.

Vysychajú aj zásoby paracetamolu a ibuprofenu

Ako ďalší kritický bod komora vníma aj informácie, že v distribučných spoločnostiach začínajú byť prechodne nedostupné lieky na liečbu horúčky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu. Rovnako aj farmaceutické suroviny používané pri individuálnej príprave liekov.

Zástupcovia Slovenskej lekárnickej komory nie sú prizývaní na rokovania krízových štábov. Nemáme absolútne žiadne relevantné informácie či odporúčané postupy,“ poznamenáva Sukeľ.

Ako pokračuje Sukeľ, verejné lekárne sú vystavené zvýšenému tlaku pacientov. Sú miestom primárneho kontaktu a najčastejšie navštevovaným zdravotníckym zariadením.

Ignorovanie potreby ochrany zamestnancov verejných lekární považujeme za neprípustné a nepochopiteľné. Už teraz viacerí poskytovatelia lekárenskej starostlivosti informujú, že zamestnanci lekární vo vyššej miere požadujú čerpanie dovolenky, prípadne sú uznaní za práceneschopných. Toto môže vyústiť až do stavu, že viaceré lekárne skrátia svoj prevádzkový čas a niektoré budú zatvorené, čím sa sťaží prístup pacientov k liekom,“ upozorňuje Sukeľ.

Žiadajú štát o koordináciu aj ochranné prostriedky

Komora opakovane žiada štát, aby prostredníctvom kompetentných inštitúcií vydal pokyny pre činnosť verejných lekární so zameraním na konkrétne obmedzenia prístupu verejnosti do priestorov.

Zároveň nech zabezpečí pre farmaceutov a farmaceutických laborantov, ktorí sú v priamom kontakte s pacientom, dostatočné množstvo ochranných a dezinfekčných prostriedkov.

Komora žiada štát, aby zabezpečil aj koordináciu prevádzkového času lekární v jednotlivých regiónoch. Mal by tiež monitorovať dostupnosť esenciálnych liekov v lekárňach a distribučných spoločnostiach. Žiadajú aj poskytovať SLeK presné a pravidelné informácie o vývoji situácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Sukeľ
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora