Skalická nemocnica v roku 2021 zaznamenala najviac pôrodov za posledné roky, narodilo sa 788 detí

Dieťa, koronavírus, novorodenec
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

V skalickej nemocnici sa v minulom roku narodilo takmer 800 detí. Informovala o tom Martina Pavlíková z marketingového oddelenia nemocnice.

Rok 2021 bol z hľadiska pôrodnosti pre Fakultnú nemocnicu Skalica jedným z najúspešnejších. Pri 782 pôrodoch sa narodilo 788 detí. Od roku 2013 ide o najvyšší počet pôrodov v skalickej pôrodnici,“ uviedla Pavlíková.

Ako dodala, z celkového počtu narodených detí bolo 424 chlapcov a 358 dievčat. „Pri jednom pôrode sa narodili najviac dve deti. Pôrodov, pri ktorých sa narodili dvojičky, bolo šesť,“ doplnila.

Zaujímavé aj tradičné mená

Chlapci dostali najčastejšie meno Jakub, Viktória bolo najčastejšie meno pre dievčatko.

Pre chlapcov rodičia s obľubou vyberali aj mená Samuel, Sebastián, Tobias, Adam, Tomáš, Michal, Oliver a Matúš. Dievčatá dostávali najčastejšie mená Eliška, Laura, Karolína, Ema, Agáta, Natália a Lea,“ skonštatovala Pavlíková s tým, že časť rodičov vyberá pre svoje dieťa aj nie celkom tradičné a populárne meno.

Takými sú napríklad mená Brayen, Eliot, Pharell, Mihajlo, Luka, Eddie, Lucián, Vratko, Rafael, Cyprián alebo Sophie Rose, Leyla Katarína, Rea, Chanell, Ditta, Cattleya, Loren, Justína, Xénia, Eugénia. Prvé bábätko v roku 2022 bol chlapček Alan, ktorý sa narodil 1. januára o 13:46.

Koronavírus a pôrody

V roku 2021 bolo 32 percent pôrodov v skalickej nemocnici ukončených cisárskym rezom. K zvýšenej miere ukončenia pôrodov sekciou prispela aj pandémia, ktorá nútila zdravotníkov vnímať zvýšené riziká COVID infekcie pre plod a matku počas tehotenstva.

V minulom roku sme riešili niekoľko závažných stavov u rodičiek s vážnym priebehom infekcie SARS-CoV-2 s nutnosťou ukončenia tehotenstva cisárskym rezom pre zlý zdravotný stav matky. Z dostupných dát sa ukazuje, že infekcia COVID-19 má v niektorých prípadoch negatívny vplyv na plod a môže spôsobiť spomalenie až zastavenie rastu plodu. Našťastie, v Skalici sme nezaznamenali žiadny prípad úmrtia plodu v termíne pôrodu, ako tomu bolo ojedinele v zahraničí,“ vysvetlil primár skalickej nemocnice Peter Budinský.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Martina Pavliková