Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
21. 08. 2018 16:47 Poisťovníctvo od SITA

Skríning Unionu odhalil nádorové alebo zápalové zmeny takmer u tretiny vyšetrených

Zdravotná poisťovňa Union adresne pozvala na preventívne prehliadky tých pacientov, ktorí prevenciu dlhodobo zanedbávali.

Preventívny skríning zdravotnej poisťovne Union odhalil nádorové alebo zápalové zmeny takmer u tretiny vyšetrovaných. Poisťovňa to uviedla to v tlačovej správe.

Ako ďalej informovala, adresne pozvala na preventívne prehliadky tých pacientov, ktorí prevenciu dlhodobo zanedbávali.

Poistenci vo veku od 45 rokov, ktorí v uplynulých piatich rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku, dostali pozvánku. Buď k všeobecnému lekárovi, ktorý spravil test na okultné krvácanie v stolici, alebo na preventívnu prehliadku ku gynekológovi, ktorý odobral ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie.

Poistencov tiež pozvali na mamografické vyšetrenie prsníkov a na preventívnu prehliadku k urológovi.

Možno si zachránili život

„Na preventívne prehliadky a vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť vybrané onkologické ochorenia vo včasnom štádiu, prišlo približne 10 % z tých, ktorých sme pozvali. Doslova šokujúce však je, že až takmer pri 30 % z našich poistencov boli na týchto preventívnych prehliadkach odhalené nádorové alebo zápalové zmeny rôzneho typu a rozsahu,“ povedala členka predstavenstva zdravotnej poisťovne Union Elena Májeková.

Podľa nej si tak niektorí pacienti zachránili život.

Koordinátorka skríningového programu Miroslava Jurčáková uviedla, že najvyšší počet pozitívnych nálezov zaznamenali pri vyšetrení skrytého krvácania v stolici – takmer 40 %. To je podľa nej pomerne vysoký počet prípadov v rámci slovenskej populácie. Pretože testovanie nedokáže definitívne určiť, či ide o rakovinu, pacienti s nálezom v krátkom čase absolvovali kolonoskopické vyšetrenie.

Pri včasnom záchyte sú nádory krčka maternice dobre liečiteľné

Aj pri preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice boli u viacerých žien zistené rôzne zmeny na krčku.

Rakovina krčka maternice sa dá podľa poisťovne odhaliť už v raných štádiách.

„Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice. Preto je mimoriadne dôležitá pravidelná účasť na preventívnej gynekologickej prehliadke v ročnom intervale,“ doplnila Miroslava Jurčáková.

Mamografické vyšetrenie zistilo nádorové ochorenie vo včasnom štádiu v troch prípadoch. Pacientky tak podľa tlačovej správy mohli byť rýchlo diagnostikované a liečené.

Urologické vyšetrenia zväčša odhalili zápalové ochorenia prostaty.

Rastúci počet onkologických ochorení na Slovensku zvyšuje aj náklady na liečbu pacientov s touto diagnózou, uviedla poisťovňa. V minulom roku uhradila Union za liečbu onkologických pacientov viac ako 20 miliónov eur, čo v porovnaní s rokom 2011 predstavuje nárast až o 7 miliónov eur.

Odporúčané články

Národný ústav detských chorôb vydal sprievodcu po onkologických ochoreniach Nemocnica v Levoči volá ženy na mamografiu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Video: Brankár Dúbravka dostal tri góly, v Premier League aj víťazstvá FC Liverpool a Arsenalu Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X