Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
21. 08. 2018 16:47 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Skríning Unionu odhalil nádorové alebo zápalové zmeny takmer u tretiny vyšetrených

Zdravotná poisťovňa Union adresne pozvala na preventívne prehliadky tých pacientov, ktorí prevenciu dlhodobo zanedbávali.

Preventívny skríning zdravotnej poisťovne Union odhalil nádorové alebo zápalové zmeny takmer u tretiny vyšetrovaných. Poisťovňa to uviedla to v tlačovej správe.

Ako ďalej informovala, adresne pozvala na preventívne prehliadky tých pacientov, ktorí prevenciu dlhodobo zanedbávali.

Poistenci vo veku od 45 rokov, ktorí v uplynulých piatich rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku, dostali pozvánku. Buď k všeobecnému lekárovi, ktorý spravil test na okultné krvácanie v stolici, alebo na preventívnu prehliadku ku gynekológovi, ktorý odobral ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie.

Poistencov tiež pozvali na mamografické vyšetrenie prsníkov a na preventívnu prehliadku k urológovi.

Možno si zachránili život

„Na preventívne prehliadky a vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť vybrané onkologické ochorenia vo včasnom štádiu, prišlo približne 10 % z tých, ktorých sme pozvali. Doslova šokujúce však je, že až takmer pri 30 % z našich poistencov boli na týchto preventívnych prehliadkach odhalené nádorové alebo zápalové zmeny rôzneho typu a rozsahu,“ povedala členka predstavenstva zdravotnej poisťovne Union Elena Májeková.

Podľa nej si tak niektorí pacienti zachránili život.

Koordinátorka skríningového programu Miroslava Jurčáková uviedla, že najvyšší počet pozitívnych nálezov zaznamenali pri vyšetrení skrytého krvácania v stolici – takmer 40 %. To je podľa nej pomerne vysoký počet prípadov v rámci slovenskej populácie. Pretože testovanie nedokáže definitívne určiť, či ide o rakovinu, pacienti s nálezom v krátkom čase absolvovali kolonoskopické vyšetrenie.

Pri včasnom záchyte sú nádory krčka maternice dobre liečiteľné

Aj pri preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice boli u viacerých žien zistené rôzne zmeny na krčku.

Rakovina krčka maternice sa dá podľa poisťovne odhaliť už v raných štádiách.

„Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice. Preto je mimoriadne dôležitá pravidelná účasť na preventívnej gynekologickej prehliadke v ročnom intervale,“ doplnila Miroslava Jurčáková.

Mamografické vyšetrenie zistilo nádorové ochorenie vo včasnom štádiu v troch prípadoch. Pacientky tak podľa tlačovej správy mohli byť rýchlo diagnostikované a liečené.

Urologické vyšetrenia zväčša odhalili zápalové ochorenia prostaty.

Rastúci počet onkologických ochorení na Slovensku zvyšuje aj náklady na liečbu pacientov s touto diagnózou, uviedla poisťovňa. V minulom roku uhradila Union za liečbu onkologických pacientov viac ako 20 miliónov eur, čo v porovnaní s rokom 2011 predstavuje nárast až o 7 miliónov eur.

Odporúčané články

Spoločnosť Pfizer kupuje firmu Array BioPharma, špecializuje sa na liečbu rakovinových ochorení Mladším ako 18 rokov zakážu vstup do solárií

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Video+foto: Sagan vyhral prémiu a navýšil náskok v 12. etape Tour de France 2019, zvíťazil Yates Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Tréner Ševela skončil na lavičke Slovana Bratislava, môže za to prehra v predkole Ligy majstrov Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X