SKSaPA: Do nemocníc sa stále nevrátilo 300 sestier

Iveta Lazorová
Iveta Lazorová SITA / Marek Mrvišš

AKTUALIZOVANÉ: Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová apeluje na ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby nenechával riešenie problémov na nového ministra.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) upozorňuje, že slovenské nemocnice sú stále bez 300 špecializovaných sestier a pôrodných asistentiek.

Ako informovala prezidentka komory Iveta Lazorová, riaditelia nemocníc v Trnave, v Žiline a Prešove doposiaľ neuzavreli nové pracovné zmluvy so sestrami, ktoré z nich po hromadných výpovediach odišli k 1. februáru 2016.

Šéfka komory sestier vyzýva ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka, aby dal veci do poriadku a nenechával riešenie problémov na nového ministra.

Komora sestier sa ohradzuje voči vyhláseniam v niektorých médiách, že sestry a pôrodné asistentky ukončili „štrajk“.

„Mimo slovenských nemocníc je stále 300 špecializovaných sestier a pôrodných asistentiek, ktoré z nemocníc odišli k 1. februáru, takže kríza v slovenskom zdravotníctve vôbec nie je vyriešená, ale stále trvá,“ zhodnotila Lazorová s tým, že sestry a pôrodné asistentky zo zákona nemôžu štrajkovať, a teda výpoveď je jediný legitímny spôsob, ako dosiahnuť rokovanie a zmenu, ktorá by sa týkala nielen platov, ale aj zásadných zmien celého systému zdravotníctva.

Podľa člena Rady a Prezídia SK SaPA Milana Laurinca je nepochopiteľné, že riaditelia nemocníc odmietajú uzavrieť pracovné zmluvy so sestrami a pôrodnými asistentkami napriek tomu, že ich do nemocníc pred časom pozval sám predseda vlády Robert Fico.

Podľa neho je to nepochopiteľné aj preto, že celý svet trpí nedostatkom sestier, pritom len na Slovensku ich chýba 12 tisíc.

„Riaditelia nemocníc, ako predĺžená ruka arogantnej moci, sa zrejme domnievajú, že potrestajú sestry, avšak doplatia na to iba pacienti, pretože nemajú zabezpečenú adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ poznamenala Lazorová.

Podľa nej si treba uvedomiť, že sestry sa nebudú dlhodobo ponižovať a čakať na úradoch práce, ale odídu do zahraničia, kde budú mať lepšie pracovné podmienky, ale hlavne si ich bude spoločnosť vážiť.

Kavecká: Výpovede spolitizoval Fico

Situáciu okolo výpovedí sestier spolitizoval predseda vlády Robert Fico, tvrdí predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká. „Pretože sa snažil verejnosti podsúvať tvrdenia, že za aktivitami sestier sú nekalé politické záujmy iných politických subjektov. To nebola a nie je pravda.  O to je správanie sa predsedu vlády voči sestrám hanebnejšie, že sa vyhlasuje za predstaviteľa sociálnodemokratickej vlády,“ povedala Kavecká na stredajšom brífingu v Žiline.

Podľa nej tiež nie je pravda, že na platy sestier dostali nemocnice 55 miliónov navyše, a teda sa nemajú prečo búriť.

„Suma 55 miliónov eur ide pre všetkých zdravotných pracovníkov na Slovensku, nielen sestrám. Platy sestier sú naďalej absolútne nekonkurencieschopné oproti ostatným krajinám a sestry naďalej utekajú preč. Ročne sa z registra sestier odhlasuje 900 sestier a tento trend bude pokračovať,“ dodala šéfka odborov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek