Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestry
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages
22. 01. 2019 11:31 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SKSaPA: Ministerstvo venuje nadmernú pozornosť praktickým sestrám

Komora tak reagovala na znižovanie počtu študentov na stredných zdravotníckych školách v študijnom programe praktická sestra.

Ministerstvo zdravotníctva podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) venuje nadmernú pozornosť praktickým sestrám. Komora o tom informovala v tlačovej správe.

Reagovala tak na znižovanie počtu študentov na stredných zdravotníckych školách v študijnom programe praktická sestra.

„Niektorí politici pravdepodobne zámerne dezinformujú verejnosť o tom, že v súvislosti s plánovaným znížením počtu študentov na Stredných zdravotníckych školách sa prehĺbi nedostatok sestier. Praktická sestra nie je sestra, ale len premenovaný zdravotnícky asistent,“ uviedla komora.

Upozornila tiež na to, že od roku 2016 opakovane navrhuje riešenie, ako zvýšiť počet sestier na Slovensku.

Z poplašnej správy realita

Komora pripomenula, že o chaose v slovenskom zdravotníctve po premenovaní zdravotníckeho asistenta na praktickú sestru opakovane informovala aj verejne.

„Boli sme obvinení zo šírenia poplašnej správy. Tento scenár sa však po niekoľkých mesiacoch na základe našich predpokladov naplnil. Poplašná správa sa stáva realitou,“ píše SK SaPA.

„Je nám veľmi ľúto, že si ministerstvo zdravotníctva, politici a niektorí zamestnávatelia stále neuvedomujú závažnosť situácie. Bagatelizujú signály, ktoré prichádzajú od sestier, lekárov a ostatných zdravotníkov o dôsledkoch nedostatku sestier. Dochádza k zatváraniu oddelení, ohrozeniu kvality starostlivosti, preťaženosti personálu a zvýšenému riziku pochybení pri výkone sesterského povolania,“ konštatovala prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Lazorová: Dlhodobé riešenia nikto nehľadá

Podľa nej sa paradoxne nikto nezamýšľa nad riešením, ktoré by bolo z dlhodobého hľadiska prínosom pre spoločnosť. Tým je podpora sestier a pôrodných asistentiek.

„Naopak, snažíme sa hľadať riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska a ani z hľadiska kvality služieb nepomôžu systému ani našim pacientom – premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry, personálne poddimenzovanie oddelení, preťažovanie personálu, či snaha o získanie sestier z tretích krajín,“ doplnila Lazorová.

Člen Rady SK SaPA Milan Laurinc upozornil na to, že politici musia konečne pochopiť, že tlačenie vzdelávanie do čias dávno minulých zdravotníckemu systému vôbec nepomáha. Naopak, ešte ho zhoršuje.

Zvýšiť treba počet študentov na vysokých školách

Nielen zlepšenie odmeňovania a pracovných podmienok, ale aj zvýšenie počtu prijatých študentov na štúdium v odbore ošetrovateľstvo na vysokých školách je podľa komory riešením na nedostatok sestier.

„Permanentne evidujeme vyšší záujem uchádzačov o štúdium než sú súčasné možnosti fakúlt,“ upozorňuje komora

„Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu by si malo uvedomiť, že namiesto investícií na vedu a výskum do „garážových“ spoločností, by malo zvýšiť zdroje na vzdelávanie do škôl, ktoré pripravujú absolventov nedostatkového povolania – sestra. V konečnom dôsledku by školy mohli v súlade so zákonom prijať o 100 uchádzačov viac,“ dodal Laurinc.

Návrat trabantov?

Hlavná odborníčka MZ SR pre ošetrovateľstvo Helena Gondárová-Vyhničková zdôraznila, že sestra je regulované povolanie, rovnako ako lekár, zubný lekár, pôrodná asistentka. Nemôže ho preto v súčasnosti vykonávať ktokoľvek.

„Ak rozmýšľame o návrate prípravy sestier na stredné školy, tak potom rozmýšľajme aj o návrate trabantov, áut žiguli …. to bolo tiež „in“ na dobu pred 40 – 50 rokmi. Na tú dobu bolo „in“ aj to, že sme nemali napr. internet, počítače, diaľkové ovládania,“ dodala.

Odporúčané články

Praktické sestry by sa mohli dovzdelávať vo všeobecných nemocniciach, pomôže to najmä absolventom Sestry zo Srbska na Slovensko pracovať neprídu, radšej pôjdu ďalej na Západ

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X