Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura
Foto: GettyImages
4. 03. 2019 8:38 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SKSaPA: Mzdy sa zvýšili len tretine sestier a pôrodných asistentiek

Komora vo februári realizovala prieskum platov sestier a pôrodných asistentiek. Výsledky ju nenadchli.

Len tretine sestier a pôrodných asistentiek reálne stúpli mzdy od 1. januára. Informovala o tom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA). Ako komora uviedla v tlačovej správe, 10-percentné navýšenie miezd zdravotníkov, ktoré avizovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, v skutočnosti sestry a pôrodné asistentky nepocítili.

Novela zákona, ktorá mala upraviť mzdy všetkým zdravotníckym pracovníkom okrem lekárov, nadobudla účinnosť 1. januára 2019.

„Sľuby ministerky zdravotníctva Kalavskej o zvýšení miezd všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16 % neboli naplnené. Rovnako ako napríklad ani stabilizačné štipendiá, ktoré mali možnosť už od septembra 2018 čerpať študenti ošetrovateľstva,“ píše sa v správe.

Viac ako tretina má rovnakú mzdu ako predtým

Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová hovorí, že na základe prieskumu, ktorý vo februári realizovala komora, len tretine sestier a pôrodných asistentiek sa zvýšili mzdy tak, ako to mediálne prezentovala ministerka zdravotníctva v októbri minulého roka.

Podľa nej len u 33,6 % sestier a pôrodných asistentiek sa zvýšila základná zložka mzdy v plnom rozsahu.

Naopak 35,7 % respondentov uviedlo, že u nich nenastala žiadna úprava. Ich základná zložka mzdy nedosahuje ani zákonom stanovené minimum. Ďalších 22,70 % opýtaných potvrdilo, že im zamestnávatelia základnú zložku mzdy zvýšili v plnom rozsahu. Zároveň im však odobrali/znížili osobné ohodnotenie a iné príplatky. Prípadne im mzdu len dorovnali.

Podľa výsledkov prieskumu 7,9 % sestier uviedlo, že ich základná zložka mzdy dosahovala zákonom stanovenú výšku už pred novelizáciou zákona. Preto sa ich zvyšovanie miezd vôbec nedotklo.

„Natíska sa nám otázka, či rozdiel 50 eur v mzde medzi sestrou, ktorá absolvovala 4 600 hodín odbornej prípravy a zdravotníckym asistentom (praktickou sestrou) s 2 368 hodinami odbornej prípravy, má byť dostatočnou motiváciou na to, aby nám absolventi ošetrovateľstva a skúsené sestry neodchádzali za lepšími pracovnými a mzdovými podmienkami do zahraničia,“ doplnila Lazorová.

Bank
Foto: Stockvault.net

Sestier je nedostatok, no nemajú osobné ohodnotenie či preplácané nadčasy

Člen Rady SK SaPA Milan Laurinc pripomenul, že do prieskumu sa zapojilo takmer 2 000 sestier a pôrodných asistentiek z celého Slovenska. Až 62,10 % opýtaných sestier potvrdilo, že pracuje v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Menej, 32,10 %, v ambulantných zdravotníckych zariadeniach a 5,80 % v nezdravotníckych zariadeniach.

Najväčšiu skupinu z nich, 39,20 % tvorili sestry bez špecializácie a certifikátu. Ich základná zložka mzdy ani po úprave stále nedosahuje priemernú mzdu v národnom hospodárstve SR.

Ďalších 32,5 % respondentov tvorili sestry a pôrodné asistentky špecialistky. Potom 21,40 % sestry a pôrodné asistentky s magisterským vzdelaním a špecializáciou, čiže sestry s pokročilou praxou.

„Na základe prieskumu musíme konštatovať, že i napriek tomu, že je u nás sestier a pôrodných asistentiek nedostatok, iba 37,90 % z nich má udelené osobné ohodnotenie. Len u 15,20 % sestier zamestnávateľ prepláca hodiny odpracované nadčas,“ uviedol Laurinc.

Ako ďalej informoval, motivačný príplatok za zvlášť náročnú prácu na vybraných pracoviskách zamestnávatelia vyplácajú len u 6,8 % opýtaných. U 26,9 % opýtaných je príplatok za zmennosť. A rizikový príplatok u 15 % sestier a pôrodných asistentiek.

Zamestnávatelia nie sú ochotní

SK SaPA pripomenula, že zvyšovanie miezd malo byť pre sestry a pôrodné asistentky citeľné podľa vyjadrenia ministerky Kalavskej vo februári. Pritom sestrám v ambulantných zdravotníckych zariadeniach platy neporastú zrejme v dôsledku neochoty ich zamestnávateľov podpísať tzv. „memorandum“, ktoré avizovala ministerka.

„Môžeme potvrdiť, že sa tak nestalo ani u väčšiny sestier s magisterským stupňom vzdelania, ktoré sú zároveň aj špecialistky, majú minimálne päť rokov praxe a mali by riadiť ošetrovateľské tímy,“ píše sa ďalej v tlačovej správe.

Zamestnávatelia si podľa komory zákon vykladajú po svojom. Prípadne sa snažia hľadať rôzne dôvody na to, aby nemuseli mzdy zvyšovať na zákonom stanovené minimum.

Odporúčané články

Sestry zo Srbska na Slovensko pracovať neprídu, radšej pôjdu ďalej na Západ Očkovací kalendár na Slovensku sa bude upravovať

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X