Skvelé správy z Británie. Už prvá dávka vakcíny proti COVID-19 výrazne znižuje počet hospitalizovaných pacientov

Nemocnica, koronavírus
Prvé výsledky vakcinácie proti koronavírusu z Británie naznačujú, že očkovanie má „ohromujúci“ dopad na prevenciu voči ochoreniu COVID-19. Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Petr David Josek)

Celý svet čaká, ako sa bude vyvíjať pandemická situácia po tom, ako začali krajiny očkovať svojich obyvateľov. Do programov zaradili najmä ľudí z najohrozenejších skupín, akými sú seniori či pracovníci z prvej línie.

Nedávno zaujali odborníkov i verejnosť pozitívne správy týkajúce sa vakcinačnej kampane v Izraeli. Hneď na začiatku nového týždňa sa má čím pochváliť aj Veľká Británia.

Výrazné zníženie hospitalizovaných

Prvé výsledky vakcinácie proti koronavírusu z Británie naznačujú, že očkovanie má „ohromujúci“ dopad na prevenciu voči ochoreniu COVID-19.

Výskum viedla agentúra Public Health Scotland. Zistili, že štvrtý týždeň po podaní prvej dávky sa znížil počet hospitalizovaných pacientov pri vakcíne Pfizer o 85 percent a pri vakcíne AstraZeneca o 84 percent.

Je to prvý reálny dôkaz očkovania vo Veľkej Británii. Výsledky týkajúce sa Anglicka očakávajú neskôr. Medzi ľuďmi nad 80 rokov sa znížil počet hospitalizovaných o 81 percent.

Porovnanie prípadov

Dáta zahŕňajú 1,14 milióna podaných vakcín v Škótsku medzi 8. decembrom a 15. februárom. Produkt od firmy Pfizer dostalo približne 650-tisíc ľudí a oxfordskú vakcínu zhruba 490-tisíc.

Analyzovali dáta z každého týždňa sledovaného obdobia. Štúdia sa zamerala na počty hospitalizovaných zaočkovaných ľudí z tohto obdobia v porovnaní s tými, ktorí vakcínu ešte nedostali.

V skutočnosti skončilo v nemocniciach niečo cez osemtisíc pacientov.

Vakcíny zabrali

Vedúci výskumu Aziz Sheikh označil výsledky za „veľmi, veľmi“ pôsobivé a obe vakcíny podľa neho fungujú „úžasne“. „Tieto výsledky sú veľmi povzbudzujúce a sú dôvodom, aby sme videli našu budúcnosť optimisticky,“ dodal.

Testy oboch vakcín naznačovali, že budú mať výrazný vplyv na zníženie hospitalizovaných.

Zástupkyňa Public Health Scotland Josie Murra vyhlásila, že tieto „vynikajúce správy“ naznačujú, že vakcinačný program funguje.

Britská mutácia

Počas štúdie zistili nový variant vírusu, ktorý po prvý raz zaregistrovali v Kente, u 80 percent pozitívnych testov. To podľa vedcov ukazuje, že vakcína je efektívna v neutralizácii a poskytuje ochranu aj pred oveľa nákazlivejšou britskou mutáciou.

„Tieto výsledky sú dôležité v súvislosti s posunom od očakávania k reálnym výhodám vakcín,“ ozrejmil Jim McMenamin z Public Health Scotland.

Dodal, že výsledky zo škótskej populácie ukazujú podstatný vplyv na zredukovanie rizika hospitalizácie už po jednej dávke vakcíny. „Povzbudzujem každého, kto sa bude môcť dať zaočkovať, aby tak urobil,“ vyhlásil.

Prvé ovocie

Výsledky, ktoré neposkytujú žiadnu analýzu o dopade vakcín na prenos vírusu, sú predbežné a autori ich predložili na posúdenie.

Vedci však tvrdia, že ich zistenia sú dôležité aj pre iné krajiny používajúce rovnaké vakcíny a pravdepodobne budú všeobecne platné aj pre zvyšok Británie.

Hlavný predstaviteľ zdravotníctva pre Anglicko Chris Whitty povedal, že výskum poskytuje „povzbudzujúce informácie o efekte vakcín na zníženie počtu hospitalizovaných“.

Minister zodpovedný za vakcináciu Nadhim Zahawi v pondelok vyhlásil, že vakcinačný program začína vo Veľkej Británii „skutočne prinášať ovocie“.

Zníženie prenosu

Prvú dávku vakcíny dostalo v Británii viac ako 17,5 milióna ľudí. „Podľa dôkazov to vyzerá dobre. Oxfordský tím má vlastnú štúdiu, podľa ktorej vakcína zníži prenos o dve tretiny,“ prezradil Zahawi.

Účinky vakcíny Pfizer na prenos vírusu zase skúmala samotná firma spolu s izraelským ministerstvom zdravotníctva. Prišli s pozitívnymi správami.

Zistili, že látka má 89,4-percentnú úspešnosť v prevencii proti infekcii. Platí to pre symptomatické aj asymptomatické prípady.

Tieto výsledky zatiaľ oficiálne nezverejnili, no prinieslo ich niekoľko svetových médií, ako napríklad Bloomberg, Financial Times alebo Der Spiegel.

Zistenia pochádzajú z izraelského vakcinačného programu, ktorý poskytuje prvé reálne dôkazy o vplyve vakcíny na prenos vírusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aziz SheikhChris WhittyJim McMenaminJosie MurraNadhim Zahawi
Firmy a inštitúcie AstraZenecaPfizerPublic Health Scotland