Slováci musia po príchode zo zahraničia absolvovať karanténu, o izolácii treba informovať lekára

Karanténa
Foto: ilustračné, Getty Images

Po príchode zo zahraničia musia Slováci absolvovať 14-dňovú karanténu. O izolácii sú zároveň povinní informovať svojho ošetrujúceho lekára. Testovanie RT-PCR metódou je možné absolvovať najskôr na ôsmy deň po návrate na Slovensko.

Zbytočne neriskujte

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková. ÚVZ SR zároveň upozorňuje ľudí, aby neriskovali a dôsledne zvažovali nevyhnutnosť každej cesty do zahraničia. Rekreáciu v zahraničí vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu neodporúča.

Viac o téme: Koronavírus

Úrad pripomína povinnosť registrácie prostredníctvom formulára eHranica ešte pred prekročením hraníc. „Ak na Slovensko vstupujete letecky, ste zároveň povinní vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, ktorý je zverejnený na https://www.mindop.sk/covid/,“ pripomína ÚVZ SR.

Karanténu podstupujú aj deti

V prípade, ak Slováci navštívili výlučne krajiny Európskej únie (EÚ), Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko alebo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a nemajú príznaky, môžu karanténu ukončiť aj bez testovania uplynutím 14-dňovej lehoty. V prípade, ak osoba navštívila inú krajinu, karanténu je možné ukončiť obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19.

„Nie je možné ju ukončiť bez testovania, a to aj v prípade, že nemáte príznaky. Nezabúdajte, že prísnu karanténu s vami podstupujú aj členovia domácnosti, vrátane detí,“ upozorňuje ÚVZ SR. Račková doplnila, že deti do desiatich rokov sú testované iba v prípade, že tak rozhodne ošetrujúci lekár alebo príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, pričom izolácia im končí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)