Slováci zaočkovaní v zahraničí musia o vystavenie COVID preukazu podať špeciálnu žiadosť

Covid pas
Ako doklad o očkovaní sa akceptuje certifikát o zaočkovaní v zahraničí alebo potvrdenie od lekára. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Občania Slovenska, ktorí boli zaočkovaní v zahraničí a majú záujem o vystavenie digitálneho COVID preukazu Európskej únie, by mali kontaktovať Ministerstvo zdravotníctva SR na špeciálne zriadenej emailovej adrese. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

„Občania Slovenskej republiky, ktorí sú očkovaní aspoň jednou dávkou v zahraničí a majú záujem o vystavenie digitálneho COVID preukazu Európskej únie, by mali zaslať žiadosť spolu s dokladmi o očkovaní na emailovú adresu ockovanie.zahranicie@health.gov.sk,” informovala Sivá.

Kontakt na lekára

Dodala, že ako doklad o očkovaní sa akceptuje certifikát o zaočkovaní v zahraničí alebo potvrdenie od lekára.

Viac o téme: Koronavírus

Certifikát o zaočkovaní musí obsahovať meno, priezvisko, rodné číslo, poradie dávky, šaržu, dátum a čas očkovania, respektíve všetky náležitosti a prvky podľa štandardného certifikátu danej krajiny. Potvrdenie od lekára musí navyše obsahovať aj meno, priezvisko a telefonicky kontakt lekára.

Údaje treba nahrať do systému NCZI

V žiadosti by nemali chýbať emailová adresa, telefónne číslo, názov a kód zdravotnej poisťovne a miesto trvalého pobytu v Slovenskej republike.

„Po jej vybavení a nahratí údajov do systému NCZI príde občanom informácia o tom, že si už môžu vygenerovať digitálny COVID preukaz EÚ na stránke korona.gov.sk,” dodala Sivá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta Sivá
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií