Od júla vás proti koronavírusu zaočkujú aj v ambulancii, objednať sa dá telefonicky aj e-mailom

Očkovanie, koronavírus
Po dosiahnutí 65-percentnej hranice sa rizikovosť okresu v COVID automate zníži o jeden stupeň. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 24. júna 12:32

Do systému očkovania proti COVID-19 v ambulanciách sa zatiaľ prihlásilo 64 lekárov. Na tlačovej konferencii o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Kamil Száz.

Prihlasovanie pre všeobecných lekárov a pediatrov do systému očkovania je možné na stránke rezortu zdravotníctva od stredy.

Ako uviedla prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková, prioritou je dostať očkovanie k ľuďom, ktorí nevedia alebo nemôžu prísť do očkovacieho centra. Ďalším cieľom je tiež doočkovať zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb.

Odmena pre lekárov za očkovanie

Na očkovanie v ambulanciách sa bude prihlasovať priamo u lekárov, záujemcovia sa tak nebudú štandardne hlásiť cez stránku korona.gov.sk. Lekári budú svojich pacientov očkovať len od prvej dávky. Ak teda ľudia dostali prvú dávku vakcíny vo vakcinačnom centre, nemôžu sa na druhú dostaviť do ambulancie.

Viac o téme: Koronavírus

Ako ďalej vysvetlila Monika Palušková, lekári si budú môcť svojich pacientov objednávať podľa zaužívaného systému, nemusia tak zavádzať nový systém objednávania.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Objednávať sa na očkovanie bude možné telefonicky či emailom, lekári prípadne môžu osloviť svojich pacientov cez miestny rozhlas. Odmeny za očkovanie budú lekári dostávať rovnako ako vo vakcinačnom centre, odmena je vo výške 7,50 eura.

Vedľajšie účinky po očkovaní naďalej znáša štát

Ako konštatovala hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová, pediatri poznajú svojich pacientov od narodenia a deti sú na nich zvyknuté.

„Preto očkovanie v ambulanciách považujeme za veľmi dôležité zvlášť v týchto vekových kategóriách. Prosím rodičov, aby sa v prípade, že chcú nechať svoje deti zaočkovať, ohlásili u svojho pediatra,“ uviedla s tým, že rovnakým spôsobom sa môžu dospelí hlásiť u svojich všeobecných lekárov.

Rezort zdravotníctva chce podľa jeho šéfa Vladimíra Lengvarského nájsť všetky spôsoby, ako očkovanie čo najviac priblížiť k ľuďom. Všeobecných lekárov aj pediatrov preto minister požiadal o pomoc pri očkovaní. Zároveň ubezpečil, že prípadné vedľajšie účinky po očkovaní naďalej znáša štát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena ProkopováKamil SzázMonika Palušková
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR