Slovenská biotechnologická spoločnosť vyvíja vakcínu proti ochoreniu COVID-19

Vakcína, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovenská biotechnologická spoločnosť AXON Neuroscience vyvíja vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Spoločnosť má viac než 20 rokov skúseností vo vývoji bezpečných a imunogénnych peptidových vakcín.

Viac o téme: Koronavírus

Jej dobre zavedená škálovateľná technológia umožnila spoločnosti v uplynulých týždňoch rýchlo konať a vytvoriť novú peptidovú vakcínu v rámci podpory globálneho boja proti ochoreniu COVID-19.

Desiatky odborníkov

„Máme viac ako šesťdesiat vedcov s odbornými znalosťami v kľúčových odboroch – imunológia, farmakológia, štrukturálna biológia, proteomika, genomika – vďaka čomu má Axon ideálne podmienky na nájdenie rýchleho riešenia pre boj s novým koronavírusom,“ uviedol hlavný vedecký pracovník spoločnosti Norbert Žilka.

Spoločnosť Axon pri vývoji novej profylaktickej vakcíny použila svoju zavedenú platformu vakcín na báze peptidov. Určená bude na liečbu nakazených pacientov a ochranu zdravých jednotlivcov pred infekciou.

Vakcína obsahuje iba vybrané epitopy schopné vyvolať imunitné reakcie buniek, ktoré bránia stretu vírusového proteínu s cieľovými ľudskými bunkami a nedovolia tak vírusu vniknúť do buniek a šíriť sa.

Tento prístup má zabrániť neželaným vážnym vedľajším účinkom, ktoré zaznamenali pri predchádzajúcich štúdiách konvenčných vakcín proti SARS-CoV.

Inovatívne technológie

U starších pacientov, ktorí sú ochorením COVID-19 najviac ohrození, môžu vzniknúť vážne problémy s dýchaním a zápal pľúc, ktoré môžu následne viesť k trvalému poškodeniu pľúc či dokonca k smrti.

Seniori vo všeobecnosti nereagujú dobre na očkovanie, preto má bežné očkovanie u ich len obmedzený efekt. Spoločnosť Axon vyvinula inovatívne technológie, ktoré stimulujú imunitné systémy starších ľudí a ľudí s imunodeficienciou s cieľom zabezpečiť ochranu tejto zraniteľnej časti populácie.

„Ľudský imunitný systém sa s vekom pomaly zhoršuje. Preto sú starší ľudia veľmi citliví na SARS-CoV-2 a majú sklon k ťažkým respiračným komplikáciám. Veríme, že máme bezpečný a efektívny koncept vakcíny, ktorý zabráni budúcemu šíreniu ochorenia COVID-19 a zároveň ochráni najzraniteľnejšie skupiny,” uviedla profesorka Eva Kontseková, imunologička a vedúca imunoterapie v Axone.

Spoločnosť dúfa, že vďaka zrýchleným regulačným postupom by sa nová vakcína mohla dostať do obehu už v septembri 2020.

Informácie poskytol Juraj Kutak zo spoločnosti AXON Neuroscience.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Kutak
Firmy a inštitúcie AXON Neuroscience