Slovenská vakcína proti COVID-19 by nám mohla zabezpečiť sebestačnosť, recept ponúka Kuba

Koronavírus Kuba Abdala vakcína
Muž dostáva vakcínu Abdala, jednu z dvoch očkovacích látok vyrobených na Kube Foto: SITA/AP Photo/Ramon Espinosa

Už pol roka sa na svete očkuje proti ochoreniu COVID-19, pričom vo fáze vývoja sa nachádza viac ako 300 vakcín z rôznych kútov sveta. Jednou z firiem, ktorá sa do očkovacích pretekov zapojila tiež, je aj slovenská spoločnosť AXON Neuroscience.

Táto slovenská biotechnologická firma naposledy koncom minulého roka ohlásila, že sa im podarilo úspešne otestovať terapeutické protilátky na živom víruse SARS-CoV-2. V ďalšej fáze by mali začať testovať vakcínu na ľuďoch.

Môže sa zdať, že už na tom teraz nezáleží, avšak sebestačnosť v oblasti očkovania proti ochoreniu COVID-19 by sa mohla Slovensku hodiť aj do budúcna. Odborníci totiž očakávajú, že časom sa z koronavírusu stane bežná súčasť našich životov, podobne ako chrípka.

Je možné, že proti ochoreniu COVID-19 sa budeme v budúcich rokoch očkovať častejšie, doslova sezónne. Aj keď najväčší vývojári vakcín sľubujú, že ich budú v budúcich rokoch vedieť vyrábať v dostatočnom množstve, isté to nie je.

Sezónne očkovanie

Problém s možným nedostatkom vakcín sa už snažil riešiť aj bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), so spoločnosťami Pfizer a Moderna rokoval o tom, že by svoje vakcíny mohli vyrábať na našom území výmenou za prednostné práva na tieto vakcíny.

Tento plán však s odchodom Krajčího z ministerstva upadol do zabudnutia. Vakcín medzitým dostávame viac, než vieme minúť, nakoľko dopyt pomaly, ale stabilne klesá. Bola by pre Slovensko sebestačnosť vôbec výhodná?

Epidemiologička Katarína Naďová si myslí, že „určite áno“. Ako jednu z možností, ako si sebestačnosť v tejto oblasti zabezpečiť, vidí práve tú, že by sme vyrábali vakcíny podľa receptu inej spoločnosti a boli akousi „manufaktúrou“.

Zabezpečiť by ju mohla podľa Naďovej aj vlastná vakcína vyvinutá na Slovensku, pokiaľ by bola kvalitná a bola by na úrovni 21. storočia. „Neviem však, či sme toho schopní,“ dodáva.

Naráža tým nie na použitie moderných technológií, ale skôr na postup úradov. „Vidíte, chrípka je sezónna záležitosť a za tie roky sme k tomu tak nepristúpili, nevyrábame si vlastné vakcíny,“ doplnila na záver epidemiologička.

Sebestačnosť

V zahraničí nájdeme hneď niekoľko štátov, ktoré sa rozhodli ísť cestou sebestačnosti. Jedným z nich je Kuba. Vzhľadom na veľmi obmedzené finančné zdroje je vytvorenie nie jednej, ale dokonca dvoch kubánskych vakcín, malým zázrakom.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gerardo GuillénKatarína NaďováMarek KrajčíVicente Vérez Bencomo
Firmy a inštitúcie AXON NeuroscienceCentrum pre genetické inžinierstvo a biotechnológieEMA Európska lieková agentúraFinlay Institute