Slovenská vakcína proti COVID-19 vstupuje do fázy klinického testovania

Vakcína, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovenská biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience vstupuje do poslednej fázy testovania vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Len nedávno potvrdila účinnosť experimentálnej vakcíny ACvac1 na živom víruse SARS-CoV-2 v predklinickej štúdii.

Ešte tento rok pristúpi ku klinickému testovaniu. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Medzinárodný tím vedcov

„Vývoj dostupnej a účinnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je jediným riešením ako sa definitívne vysporiadať s globálnou pandémiou,” uviedla štátna tajomníčka MZVEZ SR Ingrid Brocková počas tohtotýždňového rozhovoru s generálnym riaditeľom spoločnosti Axon Neuroscience Michalom Fresserom a vedeckým riaditeľom spoločnosti a zároveň riaditeľom Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied Norbertom Žilkom.

Slovenská biotechnologická spoločnosť s dlhou históriou výskumu vakcíny proti Alzheimerovej chorobe a medzinárodným tímom sedemdesiatich vedcov je jednou z mála na svete s potrebnou expertízou na vývoj vakcíny proti novému koronavírusu.

Prvá polovica budúceho roka

„Sme hrdí na to, že slovenská firma úspešne napreduje vo vývoji vakcíny. Axon Neuroscience je exemplárnym príkladom inovačného potenciálu našich výskumníkov a úspešnej spolupráce súkromného a verejného sektora. Využijeme všetky dostupné nástroje, aby sme prostredníctvom ekonomickej diplomacie podporili aktivity spoločnosti,“ informovala Brocková.

Jedinečná forma vakcíny na báze peptídov by mala byť na trhu dostupná už v prvej polovici budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid Brocková
Firmy a inštitúcie AXON NeuroscienceMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR