Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lucia_kondas.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Lucia Mušková - Kondáš
14. 05. 2019 10:01 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Slovenské eZdravie bol priveľký projekt, myslí si odborníčka

„Jedného dňa bude príbeh slovenského eZdravia v učebniciach príkladom toho, ako sa to nemá robiť,“ hovorí Lucia Mušková-Kondáš

Za zlyhávanie štátnych IT projektov sú často obviňované prieťahy vo verejnom obstarávaní. Odborníčka na informatizáciu a zakladateľka kongresu ITAPA Lucia Mušková-Kondáš si však myslí, že je to len výhovorka.

„Myslím, že ak niekto naozaj chce obstarať dobré a pekné riešenie, tak ho obstará,“ uviedla Mušková-Kondáš v rozhovore.

Ako priblížila, digitalizácia je vo svojej podstate nástrojom modernizácie, zlepšovania. Pre úspešnú modernizáciu štátneho aparátu treba podľa nej naplniť niekoľko predpokladov.

Predpoklady pre úspech

  • O smerovaní v nejakej oblasti musia rozhodovať ľudia, ktorí sa v nej vyznajú a rozmýšľajú, ako by chceli zlepšiť stav a fungovanie vecí okolo seba.
  • Pri zlepšovaní platí pravidlo – think big, start small, scale fast. Na megalomániu niet priestoru, treba začať v menšom, overiť si riešenie a potom už len rýchlo rásť a mať priestor pre zmeny. Inovácie musí sprevádzať okrem odvahy aj pokora pred krokom do neznáma. Žiaľ, priveľa slovenských IT príbehov potvrdzuje, že by bolo lepšie dodržať toto pravidlo.
  • Aj modernizácia štátu je služba ľuďom. Je dôležité uvedomovať si túto svoju zodpovednosť a neplytvať zdrojmi, ale hľadať, kde je tá rozumná miera každej investície a či to za to stojí. Myslím si, že tu vidieť najväčšie osobné zlyhania a ich dopady.
  • Koleso už bolo možno vynájdené. Mnohokrát stačí vyhľadať existujúce praktické riešenie, alebo len pohnúť rozumom, dať priestor pre nápad, ako sa vraví “think out of the box”. Slovensko takéto šikovné hlavy má, o tom niet pochýb. Ale nastavenie prostredia, pravidiel a legislatívy tomu významne bráni.

Zdroj: Lucia Mušková-Kondáš

Napríklad Estónci podľa Muškovej-Kondáš naplnili všetky štyri predpoklady. Ich synergia tempo a rozsah modernizácie ešte umocnila.

Ehealth_frustr.jpg
Foto: Pixabay.com

Problém slovenského eZdravia

Centrálny projekt slovenského eHealth považuje odborníčka za učebnicový príklad porušenia všetkých štyroch predpokladov. Dominuje podľa nej najmä megalomanská predstava. „Treba si upiecť len taký koláč, aký som schopná zjesť,“ pripomína Mušková-Kondáš.

Podľa nej je tiež poučné vidieť, ako sa z tak rozbehnutého vlaku ťažko vystupuje.

„Jedného dňa bude príbeh slovenského eZdravia v učebniciach príkladom toho, ako sa to nemá robiť. Najsmutnejšie na tom je, že práve tu sa dalo inšpirovať mnohými funkčnými riešeniami z celého sveta, zapojiť naše šikovné hlavy a vyskladať mozaiku pestrých a dobrých riešení. Ostatne, svedčia o tom veľmi pekné individuálne projekty v zdravotníctve, ktorých sme mali na kongrese už niekoľko a viaceré z nich boli aj ocenené v Cene ITAPA,“ dodáva.

Odporúčané články

eZdravie smeruje do vládneho cloudu Všeobecná zdravotná poisťovňa zľavila z požiadaviek na lekárnikov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Brusel prešetruje praktiky Amazonu, údajne využíva informácie o obchodníkoch pre svoju výhodu Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X