Slovenské lekárne sa stali obeťami IT útokov

Hack.jpg
Foto: Pixabay.com

Spoločnosť Nrsys, ktorá sa zaoberá aj dodávaním informačných systémov pre verejné lekárne, musela počas jediného májového dňa riešiť situáciu okolo piatich zašifrovaných serverov v slovenských lekárňach. Pre časopis Lekárnické listy to uviedol výkonný riaditeľ firmy Jozef Fiebig. Upozornil na to portál Živé.sk.

Dáta boli zašifrované bližšie nešpecifikovaným ransomvérom. Fiebig nepriblížil, koľko podobných prípadov spoločnosť celkovo registruje. Uviedol však, že sa s nimi stretáva čoraz častejšie, preto je dôležité upozorniť na potrebu zálohovania dát.

Vážnym problémom sa útok ransomvéru stáva, keď lekáreň dáta nezálohuje. Nielenže v interných systémoch ukladá citlivé dáta v spojitosti so zdravotnou starostlivosťou, bez fungujúceho systému ďalej pacientom nedokáže ani vydávať lieky.

V rámci softvérového lekárnického systému musia lekárne opätovne nahrať inventúru.

Problémy s eReceptmi

Veľkým problémom sú však aj elektronické recepty.

Keďže k nim neexistuje papierový prepis, v momente zašifrovania dát lekáreň prichádza o všetky vydané recepty aj zdravotné poukazy a nemá ich z čoho spätne nahrať,“ vysvetlil komplikácie šéf Nrsys-u.

Lekárne musia v takých prípadoch situáciu riešiť priamo s jednotlivými poisťovňami, ktoré dané recepty evidujú.

Ransomware je škodlivý kód, ktorý napadne počítač a zašifruje obsah pevného disku. Od obete žiada výkupné, pričom sľubuje, že po jeho zaplatení obsah disku odkóduje. Nie vždy však slovo dodrží.


Celý článok na Živé.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Fiebig