Slovenské zdravotníctvo ani v tomto roku nejaví známky uzdravenia, hovoria sestry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zdravotné sestry, nemocnica
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Slovenské zdravotníctvo ani v roku 2019 nejaví známky uzdravenia. Vyhlásila to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) v tlačovej správe.

Ani v tomto roku sme doposiaľ nezaznamenali nádej na lepšiu budúcnosť pre naše sestry a pôrodné asistentky. V praxi to znamená, že i napriek zvýšeniu miezd všetkých zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú v nemocniciach, slovenské zdravotníctvo ešte stále nie je dostatočne konkurencieschopné,“ informovala komora.

Aj naďalej sa podľa SK SaPA prehlbuje problém s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sú už teraz nadmieru preťažené. Aj preto sa komora rozhodla podporiť iniciatívu organizácií pôsobiacich v zdravotníctve za dofinancovanie rezortu.

Dofinancovanie je nutné každý rok, treba zmeniť systém

SK SaPA upozorňuje, že každoročné dodatočné dofinancovanie zdravotníckeho účtu svedčí o neochote zodpovedných politikov systémovo riešiť nedostatok zdrojov.

Štátny rozpočet by mal byť nastavený tak, aby jeho pozitívny dopad na ľudí bol citeľný v dlhodobom meradle. Napriek kritike našej organizácie sa stáva takmer pravidlom, že v štátnom rozpočte sa pre zdravotníctvo vyčlení málo financií. Samozrejme, potom musí vláda rok čo rok balík peňazí na sklonku roka navyšovať, aby nemocnice a ambulancie mali z čoho fungovať,“ uviedla prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Ak by sa podľa nej politici prestali predháňať v nezmyselných súbojoch o tzv. „lepšie nastavenie financovania zdravotníctva“ a začali uvažovať podľa dostupných analýz, prognóz a dát, zdravotníctvo by mohlo byť zdravšie.

Absolventi utekajú do zahraničia

Člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc upozorňuje, že nielen dofinancovanie zdravotníctva, ale aj dostatočný počet spokojného zdravotníckeho personálu by mal byť výsledkom ozdravenia systému.

V období rokov 2013 – 2017 malo do zdravotníckeho systému na Slovensku vstúpiť 3 390 absolventov denného štúdia v povolaní sestra a pôrodná asistentka. My sme zaznamenali, že len 58 % týchto absolventov ostalo pracovať na Slovensku,“ informoval Laurinc.

Ako uviedol, ročne zo systému odchádza do dôchodku v priemere 560 sestier a pôrodných asistentiek a 420 dočasne prestáva pracovať z dôvodu materskej, alebo rodičovskej dovolenky.

Nakoľko nestabilné prostredie financovania v zdravotníctve v oblasti zdrojov dlhodobo ohrozuje nastavenie procesov, v memorande žiadame zodpovedných nielen o dofinancovanie sektoru, ale aj o nastavenie takého spôsobu financovania, ktoré umožní všetkým subjektom dlhodobé plánovanie výdavkov, investícií a rozvoja zdravotníctva. Riešenia „ad hoc“ totiž nie sú koncepčné, ani prospešné pre pacientov,“ konštatuje komora.

SKSaPA je otvorená diskusii s každou demokraticky zmýšľajúcou politickou stranou alebo hnutím, ktoré má záujem o spoluprácu a bude sa uchádzať o podporu sestier a pôrodných asistentiek v blížiacich sa parlamentných voľbách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Iveta LazorováMilan Laurinc
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek