Slovenské zdravotníctvo je politicky zdevastované a pre zlý imidž vyháňa mladých lekárov za hranice, tvrdí šéf Dôvery

Martin Kultan
Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan. Foto: SITA/Branislav Bibel

Odstránením regulácie v zdravotníctve by vznikol systém pre bohatých. Cieľom nie je odstrániť reguláciu, ale zvyšovať jej kvalitu.

Prehnané nároky na lekárov

Na štvrtkovej konferencii Vizionári v zdravotníctve 2022 to povedal štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek. Regulácia je podľa neho jedinou cestou k efektivite v zdravotníctve, lebo zdravotná starostlivosť je drahá a existuje asymetria medzi jej poskytovaním a odplatou za ňu.

Dôsledkom regulácie sú aj prehnané nároky na kvalifikáciu zdravotníckeho personálu, ako podotkol generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan a zdôraznil problém nedostatku lekárov a sestier.

Slovenské zdravotníctvo je podľa Kultana politicky poškodené a jeho zlý imidž sa podieľa na rozhodnutí mladého lekára, či zostane na Slovensku, alebo odíde pracovať do zahraničia.

Poddimenzované zdravotníctvo

S cieľom rozšíriť kapacity na vzdelávanie zdravotníkov Klimek uviedol, že časť zdrojov zdravotného poistenia by mohla byť alokovaná na lekárske fakulty, aby boli finančne lepšie zabezpečené.

„Slovenské lekárske fakulty prijímajú zahraničných študentov, ktorí väčšinou nezostávajú pracovať na Slovensku,“ povedal Klimek a dodal, že miesta obsadené zahraničnými študentami môžu byť určené pre slovenských študentov, pri ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že tu zostanú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marcel KlimekMartin Kultan