Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock / vZdravotnictve.sk
30. 01. 2018 8:21 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Slovenské zdravotníctvo: trináste najlepšie?

Tá správa znela neuveriteľne: Slovensko že má trináste najlepšie zdravotníctvo v Európe? Mnohí pokrútili hlavami. Ale je to ešte zaujímavejšie.

Organizácia Health Consumer Powerhouse (HCP) tento rok sprísnilo kritériá na vstup do pomyselného elitného „Klubu 800“, teda štátov, ktoré z 1000 možných bodov nazbierali minimálne 800. Vlani sa v ňom ocitlo dvanásť krajín, všetky zo Západnej Európy.

Avšak tesne pred dverami klubu ostalo – Slovensko, ktoré nazbieralo 749 bodov a stalo sa tak najvyššie hodnotenou krajinou mimo Klubu 800. Predbehlo nielen svojich susedov z V4, ale aj množstvo západných krajín. V porovnaní s rokom 2016 poskočilo o desať miest.

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti

Dostupnosť starostlivosti bola hnacím motorom slovenského vzostupu, čo pri stále sa zhoršujúcom nedostatku lekárov v ambulantnej sfére pôsobí až nereálne.

Správa špekuluje, že za zlepšením môže byť „nedávne zavedenie doplnkového zdravotného poistenia“. V tomto sa však podľa nás triafa vedľa – produkty komerčných poisťovní nie sú ani natoľko rozšírené, ani nepokrývajú reálne výkony, ktoré sú pevne v rukách verejného zdravotného poistenia.

HCP však trvá na svojom. Ako upozorňuje, prehnane negatívny pohľad na čakacie lehoty majú pacientske organizácie, naopak, oficiálne údaje sú prehnane optimistické.

Ale Slovensko zaskórovalo v dostupnosti práve na základe odpovedí pacientskych organizácií, i keď HCP upozorňuje, že predchádzajúci prieskum bol pred dvomi rokmi, kým ostatné údaje sú z roku 2017.

Ako si počínalo Slovensko

SR bodovala hneď v prvej sekcii: pacientske práva a informovanosť. V jeho tabuľke sa to priam zelenalo pozitívnym skóre v oblastiach ako úloha pacientskych organizácií, prístup k druhému názoru, prístup k informáciám o lekároch a podobne. Horší rating malo v prípade prístupu pacientov k online objednávaniu a negatívne hodnotenie v oblasti e-preskripcie.

Aj v prípade priameho prístupu k špecialistom – čiže bez výmenného poukazu od všeobecného lekára – zrejme správa trafila vedľa. Hoci sa na Slovensku pacient môže bez odporúčania dostať k niektorým špecialistom (zubári, psychiatri, dermatovenerológovia), toto zďaleka nie je univerzálny prístup.

Už spomínaná dostupnosť zdravotnej starostlivosti znamenala pre Slovensko samé pozitívne hodnotenia: išlo o okamžitý prístup k všeobecnému lekárovi, o priamy prístup k špecialistom, veľké odkladné chirurgické zákroky do 90 dní, prístup k liečbe rakoviny do 21 dní, vyšetrenie na CT do 7 dní či čakacie lehoty na pohotovosti.

Horšie to už vyzerá s výsledkom poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Pozitívne hodnotenie si Slovensko zaslúžilo len v prípade počtu interrupcií. Naopak, negatívne dostalo za počet infekcií MRSA (zlatým stafylokokom odolným voči meticilínu) a v dojčenskej úmrtnosti. Za vlaňajšok to totiž bolo takmer 6 úmrtí na 1000 narodení. Spolu s Maďarskom je tak v tomto ukazovateli Slovensko dvanáste najhoršie v Európe.

Stredne negatívny rating sme si vyslúžili v ostatných položkách kapitoly – či už je to výskyt depresie, úmrtnosť do 30 dní na infarkt alebo mŕtvicu, alebo mieru prežitia onkologického ochorenia.

Korupcia
Foto: FreeImages.com

Všimli si aj korupciu

Správa si všimla aj neformálne platby lekárom – čiže korupciu. Neprekvapivo, Slovensko dostalo v tejto oblasti negatívne hodnotenie.

Zle obišlo aj pre nedostatočný počet dialýz uskutočnených mimo zdravotníckych zariadení, stále je málo transplantácií obličiek a operácií sivého zákalu u pacientov nad 65 rokov. V tomto sme dokonca najhorší zo všetkých krajín, odkiaľ boli údaje k dispozícii.

Nie dobré, i keď nie najhoršie hodnotenie dostal pomer cisárskych rezov. Pozitívne HCP hodnotí zahrnutie stomatologickej starostlivosti do systému verejného zdravotného poistenia a dlhodobú starostlivosť o seniorov.

V oblasti prevencie Slovensko zaostáva v prípade množstva pacientov s vysokým krvným tlakom a nedostatočnou fyzickou aktivitou. O niečo lepšie si počínalo v prípade spotreby alkoholu, ktorá dosiahla niečo vyše 12 litrov ročne na hlavu. Dobrá je situácia v dojčenskej zaočkovanosti a vakcinácie proti herpes vírusu.

Pozitívny rating má SR aj za preplácanie liekov na predpis, negatívny za nedostatočné používanie statínov. Ostatné položky v kapitole farmácie sú hodnotené o stupeň vyššie, ale stále nie dobre: či už je to prístup k novým liekom, zavádzanie nových onkologických liekov alebo spotrebu antibiotík.

Odporúčané články

Píše INESS: Slovenské zdravotníctvo medzi najlepšími? Slovensko si v úrovni zdravotníctva pohoršilo, je sedemnáste

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X