Slovensko by malo spolupracovať s ČR v oblasti transplantácií pľúc

Pluca.jpg
Foto: Pixabay.com

Rakúsko nám zmluvu o spolupráci vypovedalo

Slovensko by malo spolupracovať s Českou republikou v oblasti transplantácií pľúc. Informoval o tom na sociálnej sieti minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Šéf rezortu zdravotníctva sa zúčastnil na bilaterálnom rokovaní so svojím českým kolegom Miloslavom Ludvíkom, ktoré sa uskutočnilo v rámci spoločného zasadnutia vlád SR a ČR v Ledniciach.

„Keď nám rakúska strana (AKH Viedeň) vypovedala spoluprácu na transplantáciu pľúc, museli sme hľadať najvhodnejšie centrum pre našich pacientov. S českou stranou sme sa dohodli na Nemocnici Motol, ktorá takéto transplantácie poskytuje. Ročne spoločne pre občanov Českej a Slovenskej republiky tak zabezpečí približne až 80 transplantácii pľúc, čo je už úroveň európskej „špičky“,“ uviedol minister.

Pľúcami to nekončí

Drucker zároveň dodal, že rokovali aj o ďalších spoločných témach, ako je cezhraničná spolupráca pri záchranných zdravotných službách, zjednotenie štandardných diagnostických a terapeutických postupov, spoločné postupy pri obstarávaniach, či lieková politika.

„V niektorých sme popredu my a v iných naši kolegovia. Sme schopní sa vzájomne inšpirovať a spájame v mnohom sily, čo pokladám za správne a verím, že aj takto môžeme vo veľa oblastiach urýchliť niektoré zmeny,“ zhrnul šéf rezortu zdravotníctva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom