Slovensko chce nedostatok lekárov a sestier riešiť s krajinami V4

V4
Foto: Thinkstock

Krajiny visegrádskej štvorky by mali spolupracovať v oblasti výmeny informácií. SR ako inšpiráciu ponúka rezidentský program pre lekárov a motivačné štipendium pre sestry.

Slovensko chce s ostatnými krajinami visegrádskej štvorky (V4) riešiť nedostatok zdravotníckych pracovníkov. Ako sa uvádza v programe predsedníctva SR vo V4 na najbližší rok, Slovensko ako predsednícka krajina chce rozvíjať spoluprácu V4 v oblasti výmeny informácií, príkladov dobrej praxe a skúseností vo vzdelávaní a riadení ľudských zdrojov.

Má ísť pritom najmä o lekárov a sestry.

Sestrám sa majú zvýšiť platy

Ako sa uvádza v materiáli, stredná Európa čelí nedostatku lekárov a sestier v primárnej praxi, ktorí migrujú do iných, najmä tzv. starých členských štátov EÚ.

Slovensko preto zaviedlo novú formu v systéme ďalšieho vzdelávania lekárov, rezidentský program zameraný na zníženie vekového priemeru všeobecných lekárov a pediatrov v regiónoch a zvýšenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti v primárnom kontakte.

Pilotný projekt v predchádzajúcich rokoch financovali prostriedky EÚ. Potvrdil, že táto forma je efektívnym nástrojom na doplnenie a stabilizáciu počtov lekárov v oboch špecializačných odboroch.

Pre sestry sa zaviedlo motivačné štipendium a plánuje sa zvýšenie platového ohodnotenia ako významný stabilizačný prvok, dodáva materiál.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka