Slovensko dostalo ďalší dar na boj s koronavírusom. Nakazených odhalí 100-tisíc vylepšených PCR testov

Pavol Čekan
Zľava: Predseda vlády SR Igor Matovič a biochemik Pavol Čekan počas tlačovej konferencie na tému: COVID-19: Veľká vec. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Aktualizované 9. októbra o 15:23

Slovensko dostane ďalších 100-tisíc PCR testov, daruje ich spoločnosť MultiplexDX. Biochemik a CEO MultiplexDX Pavol Čekan to uviedol na piatkovej tlačovej konferencii.

Je to uzavretie synergie, ktorá vznikla medzi Vedeckým parkom Univerzity Komenského, Biomedicínskym centrom SAV a firmou MultiplexDX,“ konštataval Čekan.

PCR testy s najvyššou citlivosťou

Ako Čekan vysvetlil, tieto testy sú v porovnaní s prechádzajúcou verziou ešte kvalitnejšie. Obsahujú totiž kontrolu, ktorá dokáže odhaliť, či ide o kvalitný výter.

Môže sa totiž stať, že sa výter neurobí kvalitne, a tým pádom môže vyjsť negatívny výsledok, ktorý je však v skutočnosti pozitívny. Doplnil tiež, že citlivosť týchto testov je prakticky najvyššia, aká sa dá pri takomto teste dosiahnuť.

Infekciu odhalia ešte skôr

„To znamená, že v podstate sa ďalej s citlivosťou nedá ísť,“ povedal. Testy dokážu pozitivitu odhaliť aj v treťom alebo štvrtom dni. Výroba týchto testov pritom trvá podľa Čekana najviac desať dní.

Správu budeme aktualizovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Čekan
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVMultiplexDXUK Univerzita Komenského v Bratislave