Slovensko eviduje 73 nových prípadov variantu omikron, podľa Lengvarského to indikuje nástup ďalšej vlny (video)

VLÁDA: Rokovanie 52. schôdze
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie o epidemickej situácii s COVID-19 po rokovaní 52. schôdze vlády SR. Bratislava, 12. január 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 19. januára 2022, 14:57

Na Slovensku evidujeme 73 nových prípadov variantu omikron, spolu už ich je 127. Informoval o tom na pravidelnej tlačovej konferencii k epidemickej situácii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa jeho slov tieto údaje indikujú nástup ďalšej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

Prípady stúpajú aj v okolitých štátoch

Tento vývoj podľa riaditeľa Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Mateja Mišíka potvrdzuje aj dianie v okolitých krajinách. V Rakúsku, Českej republike aj Maďarsku stúpa počet nových prípadov koronavírusovej infekcie. Na Slovensku sa variant omikron vyskytuje už v 30 % sekvenovaných vzoriek.

Mišík zároveň skonštatoval, že rezort zaznamenal nárast pozitivity pri PCR aj antigénových testoch. Až 15 okresov zaznamenalo viac ako 50-percentný nárast v súvislosti so sedemdňovou incidenciou. Celkovo 48 okresov narástlo o viac ako 10 %.

Nemocnice hlásia pokles pacientov

Počet pacientov v nemocniciach stále klesá, rovnako to platí aj pre napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne do nemocníc prijímame približne 100 ľudí denne, z ktorých 80 % tvoria nezaočkované osoby.

„Za mesiac sme prijali 3 854 neočkovaných, kým prijatých očkovaných bolo 1 015,” uviedlo ministerstvo. Znižuje sa aj počet výjazdov vozidiel záchrannej zdravotnej služby, a to vo všetkých okresoch.

Stúpol priemerný počet obetí za deň

Oproti minulému týždňu však stúpol priemerný denný počet obetí. Čo sa týka očkovania, v minulom týždni bolo podaných 100-tisíc posilňovacích dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Celkovo už tretiu dávku dostalo 1,26 milióna Slovákov. Zároveň 6 z 10 dospelých ľudí je už zaočkovaných aspoň prvou dávkou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej MišíkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR