Slovensko je pripravené zvládnuť aj prípadnú mimoriadnu udalosť súvisiacu s koronavírusom

ÚVN Ružomberok, koronavírus
Foto: Ministerstvo obrany SR

Slovensko je pripravené zvládnuť aj prípadnú mimoriadnu udalosť súvisiacu so šírením nového koronavírusu. V pondelok to uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Spolu s ministrom obrany Petrom Gajdošom pozrieť v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) v Ružomberku, ktorá patrí pod rezort obrany.

Prišli sme preveriť aj nasadenie mobilnej nemocnice v prípade rozsiahlejšej epidémie. Týmto zariadením disponuje armáda SR,“ uviedol premiér.

Ako dodal, Ozbrojené sily SR v súčasnosti disponujú skoro 500 zdravotníckymi zamestnancami, ktorí sú pripravení riešiť takéto situácie.

Na Lešti a v Malackách vedia postaviť mobilnú nemocnicu

Zároveň disponujeme mobilnou nemocnicou, ktorú vieme v prípade potreby na špeciálnom území rozvinúť do troch dní. Nemocnica má v prvom slede kapacitu 40 lôžok a je možné rozšíriť ju o ďalších 30.

V prípade, že by bolo potrebné vysporiadať sa s desiatkami až stovkami ochorení a izolovať ich, sme pripravení vo vojenskom priestore Lešť a v Malackách postaviť takúto mobilnú nemocnicu,“ konštatoval Pellegrini.

Na Lešti tiež disponujeme ďalšími ubytovacími kapacitami a armáda podľa neho vie vytvoriť uzatvorené, izolované a hermeticky kontrolované mestečko s kapacitou do 2 tisíc ľudí.

Pripravení aj na najhoršiu možnosť

Je to podľa premiéra najhorší variant, ale je potrebné, aby sme preverili aj pripravenosť ozbrojených síl na takúto alternatívu.

Veľká mobilná nemocnica a pomoc armády SR by prišla do úvahy až vtedy, ak by naše nemocničné zariadenia boli preťažené a bolo by potrebné postupovať iným krízovým scenárom,“ dodal predseda vlády.

Vo štvrtok má prebehnúť cvičenie na hraničnom priechode Čierna nad Tisou a v piatok vo Vyšnom Nemeckom.

Poľnú nemocnicu treba prispôsobiť

Som rád, že som mohol spoločne s kolegami predstaviť Ústrednú vojenskú nemocnicu a potvrdiť spôsobilosti poľnej vojenskej nemocnice, ktorá v súčasnosti vykonáva úkony druhého urgentu v prospech Ústrednej vojenskej nemocnice,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Možnosti poľnej nemocnice sú podľa neho v súčasnosti limitované. Kapacitne je totiž predurčená na prípad vojny a vojnového stavu s dôrazom na chirurgické operácie a ošetrenia. Z hľadiska mierového stavu a infektológie je podľa neho potrebné prispôsobiť túto nemocnicu na riešenie tejto krízovej situácie.

V situácii, do ktorej by sme sa mohli dostať, bude úsilie narastať s kapacitnými možnosťami,“ konštatoval.

V prípade potreby by sa podľa neho využil výcvikový priestor Záhorie a Lešť aj letiská v Malackách a Sliači. „Deklarujeme pre občanov, že sme pripravení pomôcť, keď bude najhoršie,“ uzavrel minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter GajdošPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie ÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok