Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ehci_total.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Health Consumer Powerhouse
29. 01. 2018 13:12 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Slovensko má 13. najlepšie zdravotníctvo v Európe

AKTUALIZOVANÉ – Predvlani sme sa v rebríčku EHCI umiestnili na 23. mieste, za vlaňajšok SR získala o 71 bodov viac.

Slovenské zdravotníctvo sa medziročne výrazne zlepšilo. Vyplýva to z rebríčka Euro Health Consumer Index (EHCI), ktorý vypracovala švédska organizácia Health Consumer Powerhouse. Za rok 2017 sa Slovensko v rebríčku umiestnilo na 13. priečke, kým rok predtým bolo na 23. mieste.

Celkovo krajina nazbierala 749 bodov, čo je o 71 viac ako v roku 2016. Správa EHCI to pripisuje najmä dobrému výsledku v oblasti dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Slovensko sa tak ocitlo na najlepšom mieste spomedzi krajín V4, keď ČR zaostala na 17. mieste, Poľsko na 29. priečke tesne nasledované Maďarskom. Najlepšie zdravotníctvo v Európe má podľa EHCI Holandsko, na ďalších miestach sú Švajčiarsko a Dánsko. Naopak, najhoršie dopadol Cyprus, na spodku rebríčka sú aj Rumunsko a Bulharsko.

Blízko k najlepším

Slovensko sa v rebríčku kvality zdravotníctva dostalo do tesnej blízkosti takzvaného Klubu 800. Nachádzajú sa v ňom krajiny, ktoré získali viac ako 800 bodov z možných tisíc. Klub 800 mal v minulom roku 12 členov, pričom išlo iba o západoeurópske krajiny. Na poslednom, čiže na dvanástom mieste v Klube 800 je Švédsko (807 bodov), od ktorého Slovensko delí iba 58 bodov.

Problémom Švédska, ktoré má výborné klinické výsledky, je práve dostupnosť a čakacie lehoty. Za Slovenskom v rebríčku kvality zdravotníctva zaostala Veľká Británia, ktorá sa umiestnila na pätnástom mieste predovšetkým pre slabú dostupnosť starostlivosti.

Pri hodnotení Českej republiky správa Health Consumer Powerhouse konštatuje, že krajina sa od susedného Slovenska líši tým, že má síce slušné, ale nie výborné hodnotenie v oblasti dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Pri hodnotení dostupnosti zdravotnej starostlivosti Slovensko vlani získalo 225 bodov z možných 225. Rovnako vysoké hodnotenie v tejto oblasti dostalo iba Švajčiarsko. V oblasti práv pacientov a ich informovanosti získali najviac bodov Holandsko a Nórsko (125 z možných 125 bodov).

V oblasti výsledkov boli najlepšie Fínsko a Nórsko (289 z 300 bodov), pri hodnotení rozsahu služieb Holandsko a Švédsko (125 zo 125 bodov), v oblasti prevencie bolo najlepšie Nórsko (119 zo 125) a v oblasti liekovej politiky, kde sa hodnotí napríklad prístup k novým liekom, boli najlepšie Nemecko a Holandsko (89 zo 100 možných bodov).

Rebríček EHCI 2017

Poradie Krajina
1 Holandsko
2 Švajčiarsko
3 Dánsko
4 Nórsko
5 Luxembursko
6 Fínsko
7 Nemecko
8 Belgicko
9 island
10 Francúzsko
11 Rakúsko
12 Švédsko
13 Slovensko
14 Portugalsko
15 Veľká Británia
16 Slovinsko
17 ČR
18 Španielsko
19 Estónsko
20 Srbsko
21 Taliansko
22 Macedónsko
23 Malta
24 Írsko
25 Čierna Hora
26 Chorvátsko
27 Albánsko
28 Lotyšsko
29 Poľsko
30 Maďarsko
31 Litva
32 Grécko
33 Bulharsko
34 Rumunsko
35 Cyprus

Zdroj: EHCI 2017 / Health Consumer Powerhouse

Odporúčané články

Píše INESS: Slovenské zdravotníctvo medzi najlepšími? Slovensko si v úrovni zdravotníctva pohoršilo, je sedemnáste

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X