Slovensko má ďalšie dva prípady opičích kiahní, Mikas vyzval na obozretnosť a nepodceňovanie výskytu príznakov

Ján Mikas
Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

V týždni od 1. do 5. augusta pribudli na Slovensku dva nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na osem. V tlačovej správe Úradu verejného zdravotníctva o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Nepreukázaná vzájomná súvislosť

Nakazené osoby sú z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Medzi prípadmi sa zatiaľ nepreukázala vzájomná súvislosť a nesúvisia ani s predchádzajúcimi potvrdenými prípadmi.

„V cestovateľskej anamnéze mali pobyt v zahraničí, nie je však vylúčené ani nakazenie sa na území Slovenskej republiky,“ spresnil hlavný hygienik.

Prenos blízkym kontaktom

„Obe osoby s potvrdenými opičími kiahňami sú v domácej izolácii, jedna z nich bola krátko hospitalizovaná a neskôr prepustená do domácej starostlivosti. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia,“ uviedol Mikas.

Ako ďalej upozornil hlavný hygienik, ochorenie sa prenáša blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi.

Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi. „Zachovávajte si preto obozretnosť a nepodceňujte výskyt príznakov opičích kiahní,“ dodal hlavný hygienik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR