Slovensko začne veľké testovanie na Covid-19, vyrobilo vlastné testy pre prvých stotisíc ľudí

Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Manu Fernandez)

Podarilo sa vyrobiť 100-tisíc slovenských testov na koronavírus, dostali už aj osvedčenie o certifikácii. Na tlačovej konferencii o tom informoval člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík.

Ide o prvé testy slovenskej výroby, ktoré sú podľa Mistríka vo vysokej kvalite a spĺňajú všetky kvalitatívne parametre. Ako konštatoval, ide o plne konkurencieschopné a certifikované testy. Upozornil, že aj napriek súčasnej priaznivej epidemiologickej situácii bude význam testovania rovnako dôležitý, keď sa budú postupne otvárať hranice.

Ak sa máme postupne vrátiť do normálneho života, testovanie bude stále dôležitejšie,“ dodal. Testy podľa neho budú vedci schopní prispôsobiť aj inému vírusu podobného druhu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Slovensko vytvorí ďalšie testy

Hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzdvihol, že Slovensko má možnosti týmto spôsobom vytvárať testy ďalej aj v prípade ďalších vĺn pandémie, alebo v prípade ďalších vírusových ochorení.

Predseda vlády SR Igor Matovič konštatoval, že ide v podstate o zabezpečenie sebestačnosti v testovaní na korovnavírus. Pripomenul, že na začiatku pandémie malo Slovensko málo testov a hrozilo, že veľké farmaceutické spoločnosti budú dodávať testy protekčne. „Je to malá škatuľka pre človeka, ale veľký krok pre Slovensko,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán MikasRobert Mistrík