Slovensko poskytlo Ukrajine humanitárnu pomoc za tisíce eur, dostali aj tri vozidlá záchrannej služby

Sanitka
Ilustračné

Slovensko poskytlo Ukrajine humanitárnu pomoc za 186-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí (MZV). O pomoc požiadala Ukrajina oficiálne prostredníctvom svojho ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu.

Viac o téme: Koronavírus

Slovensko Ukrajine poskytlo chirurgické masky, dezinfekčný koncentrát, prenosné stoly, prikrývky či tri vozidlá záchrannej zdravotnej služby.

Slovensko poskytlo zdravotnícky materiál

„Poskytnutý materiál zahŕňa 200-tisíc chirurgických masiek, 200 litrov dezinfekčného koncentrátu, 450 prenosných stolov a 480 prikrývok. V zmysle požiadavky ukrajinskej strany bude materiál dopravený do mesta Záporožie,“ informuje MZV.

Spolu s materiálom priamo určeným na podporu zdravotníckych aktivít súvisiacich s novým koronavírusom Slovensko posiela na Ukrajinu aj tri vozidlá záchrannej zdravotnej služby. Ide o iniciatívu nadväzujúcu na aktivity slovenského predsedníctva v OBSE.

„Ukrajina je náš kľúčový partner a sused, rozhodnutie o poskytnutí pomoci bolo preto úplne prirodzené. Odovzdanie materiálu potrebného v prvej línii boja s pandémiou je najadresnejšou možnosťou podpory. Zároveň ide o dôležité vyjadrenie solidarity a jasný signál, že Slovensko je v ťažkých časoch pripravené pomáhať svojim partnerom a susedom,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková.

Ukrajina poďakovala za pomoc

Ukrajina požiadala o humanitárnu pomoc prostredníctvom oficiálneho listu ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu ministrovi Ivanovi Korčokovi (nom. SaS). Podľa slov štátneho tajomníka ministerstva vnútra Lukáša Kyselicu (OĽaNO) bude úspechom už len to, ak darované sanitky pomôžu zachrániť aspoň jeden ľudský život.

Ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Yuria Mushku poďakoval za to, že Slovensko zabezpečilo vypravenie humanitárnej pomoci v „tak krátkom čase“ v nadväznosti na požiadavku Ukrajiny a verí, že táto pomoc nebude poslednou. Zároveň ocenil, že priamo v Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky sa Slovensko hlási k aktívnemu podporovaniu transformácie a európskej perspektívy Ukrajiny.

Vo finančnom vyjadrení predstavuje hodnota materiálnej humanitárnej pomoci 186-tisíc eur. Pomoc je poskytovaná ako súčasť oficiálnej rozvojovej spolupráce Slovenska pod značkou SlovakAid a neohrozí potreby Slovenskej republiky v súvislosti s pandémiou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid BrockováIvan KorčokLukáš Kyselica