Slovensko pošle do Talianska zdravotníkov a humanitárnu pomoc za štvrť milióna eur

Koronavírus Taliansko
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (Claudio Furlan/LaPresse via AP)

Slovensko pošle do Talianska humanitárnu pomoc. Vyplýva to z rozhodnutia vlády SR, ktorá to schválila na svojom utorkovom zasadnutí. Ministerstvo financií má na tento účel vyčleniť 250-tisíc eur.

Viac o téme: Koronavírus 

Vládny materiál konštatuje, že Taliansko je najviac zasiahnutou európskou krajinou koronavírusom a 1. apríla požiadalo Slovensko o pomoc pri zabezpečení zdravotníckeho materiálu a personálu.

Hospitalizácia na Slovensku

Slovensko preto umožní vyslanie zdravotníckeho personálu do Talianska. Zapožičia mu alebo daruje zdravotnícke pomôcky a prípadne umožní Talianov hospitalizovať na Slovensku, ak to kapacita slovenských zdravotníckych zariadení umožní.

Rezort diplomacie v materiáli uvádza, že k rozhodnutiu poskytnúť Taliansku „promptnú“ humanitárnu pomoc vychádza z oficiálnych požiadaviek Talianska.

„Po konzultácii s talianskymi partnermi takúto pomoc je možné poskytnúť nasledujúcimi formami, a to vyslaním zdravotníckeho personálu zo SR do zdravotníckych zariadení v Taliansku, poskytnutie prípadne zapožičanie zdravotníckeho materiálu a ochranných prostriedkov pre Taliansko a umiestnenie pacientov v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku s voľnými kapacitami,“ píše sa v dokumente.

Za realizáciu humanitárnej pomoci Slovenska pre Taliansko budú zodpovedné ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo zdravotníctva.

Nápor na zdravotníctvo

Doprava pri realizácii humanitárnej pomoci bude zabezpečená prostredníctvom Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. Podľa dokumentu doložky vplyvov je na takúto pomoc určených celkovo 250-tisíc eur.

V pondelok 13. apríla bolo v Taliansku potvrdených 160-tisíc nakazených, z čoho vírusu podľahlo viac ako 20-tisíc osôb. Najviac zasiahnutý je sever krajiny, v regióne Lombardsko bolo zaznamenaných viac ako 60- tisíc prípadov nákazy.

Nápor na zdravotníctvo v celej krajine, najmä však na severe, je enormný a krajina zápasí s akútnym nedostatkom personálu, ochranných prostriedkov a zdravotných pomôcok.

Taliansko nedokáže čeliť kríze bez veľkých strát na ľudských životoch a v krajine naďalej zomiera denne 600 až 800 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom