Slovensko postaví z plánu obnovy len dve nové nemocnice, v Bratislave a Martine (video)

VLÁDA: Rokovanie 89. schôdze
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na tlačovej konferencii. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 1. júla 10:02

Slovensko postaví z plánu obnovy dve nové nemocnice, v Bratislave a v Martine. Vyplýva to z materiálu, ktorý v piatok schválila vláda. Finančné prostriedky sa použijú na výstavbu hrubej stavby novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave v lokalite Rázsochy a stavby vo vyhotovení „full fit out“ Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine.

Na ďalšie časti Slovenska nezabúdajú

Priamym zadaním teda štát podporí iba uvedené dva projekty. Ostatné sa budú môcť uchádzať o zdroje z dopytovej výzvy na jeseň tohto roku. Ako na tlačovej konferencii po skončení rokovania kabinetu uviedol premiér Eduard Heger, ide o historický moment.

„Táto ambícia je veľmi veľká, rozhodli sme sa postaviť nie jednu ale dve nemocnice, špičkové nemocnice, ktoré budú vychovávať nových lekárov,“ zhodnotil. Zároveň zdôraznil, že nezabúdajú ani na ďalšie časti Slovenska a ich sa bude týkať jesenná výzva. Celkovo bude Slovensko čerpať 800 miliónov eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zmluvu s projektantom podpíšu čoskoro

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský informoval, že náklady na výstavbu nemocnice na Rázsochách do úrovne hrubej stavby so 653 lôžkami sú 281 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

„Pokiaľ bude úspešne vysúťažený dodávateľ stavby, už pri začatí stavby začneme plánovať finančné zabezpečenie dokončenia tejto nemocnice. Hrubá stavba sú dve tretiny nemocnice a prístrojové vybavenie jedna tretina,“ povedal minister s tým, že dokončenie nemocnice bude stáť vyše 100 mil. eur.

„Verejné obstarávanie na projektanta bolo dokončené, v najbližších dňoch bude podpísaná zmluva s projektantom. Bude mať približne rok na projektovanie stavby a potom bude nasledovať súťaž na stavbu,“ priblížil Lengvarský.

Nemocnica v Martine bude drahšia

Kompletná výstavba nemocnice v Martine s kapacitou 660 lôžok má podľa ministra trvať do druhého štvrťroku 2026.

Podľa schváleného materiálu celkové investičné náklady na výstavbu tejto nemocnice dosahujú takmer 330 mil. eur bez DPH, z toho stavebné náklady, vrátane projektovej dokumentácie a inžinierskej činnosti, sú 235 mil. eur bez dane.

„Po schválení metodiky v septembri sa budú vyberať ďalší adepti na to, aby mohli zrekonštruovať alebo postaviť nové nemocnice na celom Slovensku,“ povedal Lengvarský. Plán obnovy podľa neho zahŕňa napríklad aj komponent duševného zdravia s výstavbou ďalších lôžok. „Investícií bude viac a jednotlivé výzvy budú prichádzať priebežne,“ podotkol šéf rezortu zdravotníctva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica MartinUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy