Slovensko previezlo do Poľska prvých pacientov, pripravenú majú aj umelú pľúcnu ventiláciu

Sanitka
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš

Do nemocnice v poľských Gorliciach už boli prevezení prví slovenskí pacienti. Ako na sociálnej sieti informoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura, Slovensku chcú okrem Rumunska pomôcť aj Poľsko a Nemecko.

Obe krajiny ponúkli Slovensku 10 lôžok s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie. Rezorty zdravotníctva a vnútra podľa Stachuru stále aktívne komunikujú s viacerými krajinami o možnostiach pomoci slovenským pacientom.

Podmienkou je bezpečný prevoz

„Samozrejme, absolútnou prioritou je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti u nás doma. Na druhej strane, ak neuvoľníme časť intenzívnych lôžok na Slovensku, nebudeme mať dostatok miesta pre ďalších pacientov, ktorí budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva.

Viac o téme: Koronavírus

Ako doplnil, podmienkou prekladu pacienta je zabezpečenie bezpečného prevozu a poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Pribudli nové lôžka

Slovensko ešte v polovici februára požiadalo o zdravotníkov zo zahraničia na základe žiadosti o aktiváciu systému civilnej ochrany Európskej únie. Ako prví ponúkli pomoc lekári a zdravotné sestry z Rumunska.

Národnému ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave sa tak podarilo vytvoriť pre pacientov s najťažším priebehom ochorenia COVID-19 nové lôžka s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie. Takýchto lôžok je na Slovensku najväčší nedostatok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR