Slovensko sa podľa MZ zlepšilo v liečbe mozgovo-cievnych príhod

Mozog_mri.jpg
Foto: Pixabay.com

V posledných rokoch sa počet pacientov s akútnou liečbou zvýšil takmer na 20 %, čo je porovnateľné s vyspelými európskymi krajinami.

Slovensko sa zlepšilo v liečbe mozgovo-cievnych príhod. Vyplýva to zo záznamov v registri cievnych a mozgových príhod, do ktorého nemocnice nahlasujú údaje o všetkých pacientoch, ktorých s uvedeným zdravotným problémom hospitalizovali, väčšinou ide o neurologické oddelenia.

Uviedlo to Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v tlačovej správe. Register je súčasťou nemocničných informačných systémov, jeho štruktúru vytvorilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

„Register nám pomohol získať cenné údaje o tom, ako sme na tom v starostlivosti, resp. manažmente pacientov s týmto ochorením. V posledných rokoch sa počet pacientov s akútnou liečbou zvýšil takmer na 20 %, čo je porovnateľné s vyspelými európskymi krajinami. Včasná akútna liečba znamená pre pacienta šancu na lepšiu kvalitu života,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zlepšil sa čas podania liečby

Podľa prezidentky Slovenskej neurologickej spoločnosti Zuzany Gdovinovej vďaka registru máme na Slovensku prehľad aj o tom, koľko percent pacientov dostane včas tzv. akútnu liečbu intravenóznou trombolýzou, čo je maximálne do 4,5 hodiny.

Tento interval sa na Slovensku v posledných rokoch znížil, v priemere dosahuje približne 130 minút a čas od príchodu do nemocnice do podania liečby je 50 minút.

Register funguje už viac ako desať rokov. Údaje z neho slúžia na porovnanie úrovne zdravotnej starostlivosti v jednotlivých nemocniciach. Bez neho by nebolo možné prezentovať pokroky v liečbe cievnych mozgových príhod na Slovensku.

Do registra lekári nahlasujú, o aký typ cievnej mozgovej príhody ide, či mal pacient niektorý z rizikových faktorov – vysoký krvný tlak, cukrovku alebo poruchu srdcového rytmu, resp. aké lieky užíva. Dôležité je, aby lekár vo formulári vyplnil aj to, akú liečbu pacientovi dané zdravotnícke zariadenie podalo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom