Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mozog_mri.jpg
Foto: Pixabay.com
27. 07. 2018 11:48 Zdravotníctvo od SITA

Slovensko sa podľa MZ zlepšilo v liečbe mozgovo-cievnych príhod

V posledných rokoch sa počet pacientov s akútnou liečbou zvýšil takmer na 20 %, čo je porovnateľné s vyspelými európskymi krajinami.

Slovensko sa zlepšilo v liečbe mozgovo-cievnych príhod. Vyplýva to zo záznamov v registri cievnych a mozgových príhod, do ktorého nemocnice nahlasujú údaje o všetkých pacientoch, ktorých s uvedeným zdravotným problémom hospitalizovali, väčšinou ide o neurologické oddelenia.

Uviedlo to Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v tlačovej správe. Register je súčasťou nemocničných informačných systémov, jeho štruktúru vytvorilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

„Register nám pomohol získať cenné údaje o tom, ako sme na tom v starostlivosti, resp. manažmente pacientov s týmto ochorením. V posledných rokoch sa počet pacientov s akútnou liečbou zvýšil takmer na 20 %, čo je porovnateľné s vyspelými európskymi krajinami. Včasná akútna liečba znamená pre pacienta šancu na lepšiu kvalitu života,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zlepšil sa čas podania liečby

Podľa prezidentky Slovenskej neurologickej spoločnosti Zuzany Gdovinovej vďaka registru máme na Slovensku prehľad aj o tom, koľko percent pacientov dostane včas tzv. akútnu liečbu intravenóznou trombolýzou, čo je maximálne do 4,5 hodiny.

Tento interval sa na Slovensku v posledných rokoch znížil, v priemere dosahuje približne 130 minút a čas od príchodu do nemocnice do podania liečby je 50 minút.

Register funguje už viac ako desať rokov. Údaje z neho slúžia na porovnanie úrovne zdravotnej starostlivosti v jednotlivých nemocniciach. Bez neho by nebolo možné prezentovať pokroky v liečbe cievnych mozgových príhod na Slovensku.

Do registra lekári nahlasujú, o aký typ cievnej mozgovej príhody ide, či mal pacient niektorý z rizikových faktorov – vysoký krvný tlak, cukrovku alebo poruchu srdcového rytmu, resp. aké lieky užíva. Dôležité je, aby lekár vo formulári vyplnil aj to, akú liečbu pacientovi dané zdravotnícke zariadenie podalo.

Odporúčané články

Vedci skúmali Alzheimerovu chorobu a zrejme odhalili, prečo postihuje viac ženy ako mužov Očkovací kalendár na Slovensku sa bude upravovať

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X