Slovensko už darovalo státisíce vakcín proti koronavírusu, najviac ich dostala Rwanda

AstraZeneca
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Slovensko doteraz darovalo do zahraničia 770-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19. Pre agentúru SITA to potvrdila štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková.

Uznesenie slovenskej vlády

Do Ukrajiny odišlo 60-tisíc vakcín a do Čiernej Hory 10-tisíc, Taiwanu a Keni sme ich darovali zhodne po 160-tisíc, Rwande 280-tisíc a naposledy Vietnamu 100-tisíc.

Viac o téme: Koronavírus

Vo všetkých prípadoch ide o vakcíny Vaxzevria vyvinuté spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu

V zmysle uznesenia Vlády SR rozhoduje o vyčlenení vakcín na poskytnutie do zahraničia Ministerstvo zdravotníctva SR.

Systém COVAX

Možnosť darovania vakcín do zahraničia podľa Brockovej závisí od ich disponibility a zabezpečenia aktuálnych potrieb Slovenskej republiky.

„Potreby jednotlivých krajín a ich dopyt po vakcínach sa v čase mení a závisí aj od typov vakcín a možností ich získania od zahraničných partnerov, zo strany Európskej únie a predovšetkým zo systému COVAX,” doplnila Brocková.

Na základe rozhodnutia vlády zo 7. októbra by malo Slovensko prostredníctvom iniciatívy COVAX darovať celkovo 2 071 030 dávok vakcíny Vaxzevria. Rezort diplomacie monitoruje potreby zahraničných partnerov a v prípade rozhodnutia rezortu zdravotníctva o možnosti poskytnutia vakcín do zahraničia určí príjemcov v závislosti od ich aktuálnych požiadaviek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid Brocková
Firmy a inštitúcie AstraZenecaMinisterstvo zahraničných vecí a európskych záležitostíMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR