Slovensko zaostáva v klinických skúšaniach liekov na lymfóm

Lymfom
Foto: Thinkstock.com

Dostupnosť štandardnej aj inovatívnej liečby lymfómu je na Slovensku porovnateľná s krajinami západnej Európy. Slovensko však výrazne zaostáva v zapájaní pacientov do klinických štúdií. Podľa zástupcov OZ Lymfoma Slovensko v porovnaní so zahraničím je ich málo, pre pacientov sú úplne najnovšie liečebné metódy teda takmer nedostupné.

Pri porovnaní s krajinami V4 je slovenský pacient dokonca pri úhradách štandardnej, ako aj inovatívnej liečby na tom lepšie, ako napríklad v Maďarsku či v Poľsku. Výrazne nízke je zapojenie slovenských pacientov do klinického skúšania liekov.

V rámci tohto rebríčku patríme na chvost, horšie od nás je to len v Slovinsku a v Maďarsku. „Napríklad na diagnózu lymfóm, ktorá má viac ako 80 podtypov, máme len dve štúdie, ktoré naberajú pacientov,“ uviedla prezidentka OZ Lymfoma Slovensko Miroslava Fövényes.

V súčasnosti sa v parlamente diskutuje o novele zákona o úhradách liekov, ktorá môže podľa OZ Lymfoma Slovensko priniesť aj zhoršenie dostupnosti liečby.

„Aj keď sme dostali prísľub, že liečba bude preplácaná, opäť na ňu nie je právny nárok, nie je to vymožiteľné. A pri tom, ako máme málo klinických štúdií, sa pacient s návratom ochorenia alebo komplikovanejším stavom dostáva do ešte väčšej neistoty, pretože jeho liečba je finančne náročnejšia. Ku vhodným klinickým štúdiám sa však pacient nevie dostať,“ doplnila Fövényes.

Ak by podľa nej chcel pacient absolvovať takúto liečbu v zahraničí, poisťovňa mu nepreplatí vedľajšie náklady, ako napríklad cestovné. Podľa Fövényes by mohlo byť v susedných krajinách, kde majú počet klinických skúšaní omnoho väčší, liečených mnoho slovenských pacientov s týmto ochorením.

Dôležitá je včasná diagnostika

Pri liečbe ochorení hrá významnú úlohu práve včasná diagnostika. Čím skôr sa ochorenie zistí, tým menej sa rozvinú psychosociálne vplyvy liečby. Zhubné nádorové ochorenie lymfatického systému sa však diagnostikuje veľmi ťažko.

Príznaky ako únava, nočné potenie, zvýšená teplota, úbytok na váhe, nechutenstvo či svrbenie kože sa totiž podobajú na množstvo ďalších, miestami banálnejších ochorení.

Zachovanie potomstva

Skorá diagnostika ochorenia prináša tiež čas na rozhodnutia, ktoré môžu ovplyvniť život pacienta s lymfómom po jeho liečbe. Keďže na rozdiel od iných onkologických ochorení je lymfóm typický skôr pre mladšiu generáciu, postihuje najmä ľudí vo veku 18 – 35 rokov, je fertilita jednou z dôležitých tém pri danej diagnóze nielen na Slovensku.

Lymfoma Slovensko preto realizovala prieskum ohľadom stavu informovanosti onkohematologických pacientov o tejto téme. Do prieskumu sa zapojilo 74 respondentov, pričom len 40 %  z nich vedelo, ako si zachovať šancu mať vlastné potomstvo. Až v 70 % pacienti pri liečbe neriešili otázku zachovania plodnosti. Pritom, viac ako 66  % respondentov sa vyjadrilo, že by si nechali zmraziť vajíčka/spermie.

„Niekedy ani samotní ošetrujúci lekári nemajú dosť informácií o tejto problematike. Preto sme sa rozhodli pripraviť a vydať v spolupráci s doktorom Martinom Petrenkom, vedúcim centra pre reprodukčnú medicínu UNB a zároveň hlavným odborníkom MZ SR pre reprodukčnú medicínu, ako aj  doktorom Ľubošom Drgoňom, predsedom Lymfómovej skupiny Slovenska, brožúru, momentálne ju finalizujeme. Ďalším naším krokom v spolupráci s Lymfómovou skupinou Slovenska a Centrom reprodukčnej medicíny bude vytvorenie odporúčaní pre lekárov,“ dodala Fövényes.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom