Smutné prvenstvo. Rakovina prsníka sa dostala na čelo celosvetového rebríčka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rakovina prsníka
Foto: ilustračné, Getty images

Rakovina ovplyvňuje životy miliónov ľudí. Aj napriek vytrvalej snahe odborníkov nájsť účinnejšie spôsoby liečby a prevencie, zostáva jednou z najčastejších príčin smrti na svete.

Zákerná choroba si nevyberá a postihuje mužov i ženy. U mužov je jedným z najbežnejších typov rakovina prostaty. Ženy zase najčastejšie zápasia s rakovinou prsníka.

Smutné prvenstvo

A práve tá sa vlani po prvý raz dostala v celosvetovom rebríčku nových prípadov na prvé miesto. Predbehla tak rakovinu pľúc, ktorá je druhou najčastejšie diagnostikovanou rakovinou na svete.

Vyplýva to z najnovšej štúdie, ktorú zverejnili v žurnále CA: A Cancer Journal For Clinicians.

Na analýze s názvom Globálna štatistika rakoviny 2020 sa podieľali Americká rakovinová spoločnosť a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC).

Každý piaty človek

Nové dáta potvrdili, že každému piatemu mužovi a každej piatej žene počas života diagnostikujú rakovinu. Každý ôsmy muž chorobe podľahne. Spomedzi žien zomrie každá jedenásta.

V roku 2020, keď začal celý svet bojovať s pandémiou COVID-19, zaregistrovali približne 19,3 milióna nových pacientov s rakovinou a takmer 10 miliónov úmrtí.

Najčastejším typom diagnostikovanej rakoviny bola rakovina prsníka (11,7 percenta). Za ňou nasledujú rakovina pľúc (11,4 percenta) a kolorektálny karcinóm (10 percent).

Príčiny

Zatiaľ nie je známe, prečo sa rakovine prsníka podarilo dosiahnuť takéto smutné prvenstvo, no experti uviedli, že prípady narastali v tých častiach sveta, kde boli predtým na nízkej úrovni.

Odborníci za tým vidia „dramatické zmeny v životnom štýle a životnom prostredí“.

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vznik rakoviny je narastajúca telesná hmotnosť, málo fyzickej aktivity, konzumácia alkoholu, pôrody v neskoršom veku, menej pôrodov a menej dojčenia.

V správe uviedli, že v kombinácii s ekonomickými a sociálnymi zmenami sa zmenšujú medzinárodné rozdiely vo výskyte rakoviny prsníka.

Včasná diagnostika

Úmrtnosť na rakovinu z veľkej časti pripisujú neskorej diagnostike. Odborníci upozorňujú, že je potreba viac sa venovať zabezpečeniu lepšieho prístupu k informáciám a včasnému zachyteniu ochorenia.

„Bremeno výskytu rakoviny a úmrtnosti rakoviny na celom svete rapídne narastá. Reflektuje tak starnutie, nárast populácie, ako aj zmeny prevalencie a distribúcie hlavných rizikových faktorov, z ktorých niektoré súvisia so socioekonomickým vývojom,“ povedal spoluautor štúdie Freddie Bray.

Ako dodal, pre diagnostiku rakoviny sú dôležité „účinné preventívne a liečebné zásahy“. „Prispôsobená integrácia do zdravotného plánovania môže pomôcť zredukovať globálne čísla rakoviny a znížiť súčasné rakovinové nerovnosti v krajinách,“ uzavrel Bray.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Freddie Bray
Firmy a inštitúcie Americká rakovinová spoločnosťCA: A Cancer Journal For CliniciansMedzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC)