Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
srdce
Foto: Thinkstock
19. 07. 2019 11:02 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.sk

So stratifikáciou počíta aj vládny program rozvoja Slovenska

Osud stratifikácie v parlamente je stále otázny, no vláda s ňou zrejme do budúcnosti počíta. Aspoň to vyplýva z návrhu Vízie a stratégie rozvoja Slovenska do roku 2030. Do pripomienkového konania ju predložil vicepremiér pre informatizáciu a investície Richard Raši.

Vláda sa podľa návrhu zaväzuje zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre celú populáciu tak, aby bola dostupná geograficky, časovo i finančne. Zabezpečiť to chce aj optimalizáciou siete zdravotníckych zariadení. Čiže stratifikáciou.

Sľubuje však pri zmenách brať ohľad na chorobnosť, úmrtnosť, reálne potreby zdravotnej starostlivosti, technické vybavenie a architektonickú prístupnosť, geografické a demografické podmienky.

Ako prilákať zdravotníckych pracovníkov zo zahraničia

Okrem iného by sa kabinet mal postarať aj o zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti v územiach s marginalizovanými a segregovanými komunitami.

Sľubuje tiež zlepšiť dostupnosť diagnostických prístrojov, ako sú CT či magnetická rezonancia.

Vláda by tiež mala motivovať zdravotníckych pracovníkov, aby ostali pracovať na Slovensku. Chce tiež vytvoriť rezidentské programy pre pracovníkov zo zahraničia.

Podporovať budú aj zdravie

Slovensko má neradostné štatistiky v chorobnosti a úmrtnosti na kardiovaskulárne a onkologické ochorenia. Raši navrhuje záväzok znížiť do roku 2030 znížiť úmrtnosť na ne minimálne o štvrtinu.

Chce tiež zabezpečiť mieru zaočkovanosti populácie nad 95 %. Účasť na preventívnych prehliadkach a skríningových programoch by zase mala byť nad 50 %. Naopak, znižovať by sa mal počet fajčiarov.

Prevenciu majú vo veľkej miere v rukách samotní ľudia. Rašiho úrad preto navrhuje zvýšenie peňazí na preventívne opatrenia na priemer EÚ. Osveta by sa mala stať aj súčasťou povinného vzdelávania a vysielania verejnoprávnych médií.

Odporúčané články

Stratifikáciu ako ústavný zákon Kalavská nepredloží SaS dala za pravdu Kalavskej: Reforma nemocníc nepatrí do ústavy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X