So zimou prichádza nebezpečenstvo v podobe pošmyknutia sa na ľade či omrzlín, upozorňujú záchranári

Pensioner in winter with a rollator
Záchranári radia, aby si pri páde ľudia chránili najmä hlavu. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

So zimou prichádza nebezpečenstvo v podobe pošmyknutia sa na lade či omrzlín. V najbližších dňoch sa majú teploty pohybovať pod bodom mrazu. Posádky záchrannej služby zasahujú každoročne počas zimných mesiacov v niekoľko desiatkach prípadov. Informuje o tom Darina Schrenková z oddelenia komunikácie Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bratislava.

Pri páde si treba chrániť hlavu

„Ak ide o staršieho alebo chronicky chorého človeka, môže mať i obyčajný pád až fatálne následky,“ uviedla vedúca referátu vzdelávania v ZZS Bratislava Lucia Mesárošová s tým, že úraz hlavy je oveľa nebezpečnejší, ako napríklad zlomená ruka.

Pri zranení hlavy môžu byť následky oveľa vážnejšie. Z toho dôvodu je potrebné si pri páde chrániť najmä hlavu a snažiť sa padať na zadok alebo chrbát a zmierniť dopad rukami.

Omrzliny rúk

Stlmiť náraz pomôže hrubá vetrovka, pokrývka hlavy a rukavice. Vhodné je vrstvené oblečenie, ktoré chráni pred omrzlinami. Nimi bývajú najčastejšie postihnuté koncové a nechránené časti tela, ako napríklad prsty, nos a tvár. Postihnuté miesto je bledšie až voskové, necitlivé a v mieste postihnutia sa môže objaviť aj bodová bolesť.

„Pacienta zohrievajme vlastnými rukami, ak má napríklad omrznuté prsty na ruke, sám si ju môže dať pod pazuchu. Pomáha teplo aj vlažné obklady, nikdy nie horúca voda. Ak sa objavia pľuzgiere, vyhľadajme lekára,“ uzavrela Mesárošová.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lucia Mesárošová
    Firmy a inštitúcie ZZS Záchranná zdravotná služba