Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sociálna poisťovňa
Pohľad na logo Sociálnej poisťovňe. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
18. 06. 2019 9:57 PoisťovníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Sociálna poisťovňa sa snaží spochybňovať rozhodnutie najvyššieho súdu, hovorí lekárska komora

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Sociálna poisťovňa (SP) sa snaží spochybňovať konanie komory, ako aj rozhodnutie veľkého senátu Najvyššieho súdu SR v prípade vymáhania poistného a penále od lekárov, ktorí prestali platiť odvody.

Slovenská lekárska komora (SLK) to uviedla v reakcii na vyjadrenie poisťovne, ktorá tvrdila, že lekárska komora chce zakryť svoje vlastné chyby. SP tiež pripomínala predchádzajúce rozhodnutia súdov, ktoré boli zhodné s právnym stanoviskom poisťovne.

Vymáhanie poistného a penále

SLK predtým poisťovňu kritizovala za vymáhanie poistného a penále od lekárov, ktorí sa nesprávne alebo neúplne odhlásili z podnikania a prestali platiť odvody.

Veľký senát Najvyššieho súdu SR 30. apríla rozhodol, že postup Sociálnej poisťovne, ktorá žiadala od lekárov platby poistného a penále v súvislosti s licenciami na výkon samostatnej zdravotníckej praxe (licencie L1A), bol v rozpore so zákonom.

“Sociálna poisťovňa sa v minulosti opakovane odvolávala na stanovisko komory k licenciám L1A, preto nie je namieste jej tvrdenie, že komora bola v tejto otázke v minulosti pasívna. Komora nemala a ani nemá zákonnú povinnosť alebo oprávnenie posudzovať, či je lekár vykonávajúci povolanie na základe licencie 1A samostatne zárobkovou činnou osobou, osobitne či je samostatne zárobkovou činnou osobou pre účely sociálneho poistenia,” informovala SLK.

Jasné legislatívne pravidlá

Komora vyčíta Sociálnej poisťovni, Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny a ministrovi, že napriek opakovaným iniciatívam komory nereagovali na jej snahu o presadenie takých legislatívnych zmien, ktoré by do postavenia lekárov – držiteľov licencie 1A – vniesli jasné legislatívne pravidlá.

“SLK nikdy neútočila na Sociálnu poisťovňu. Vyčítame im iba to, že nedokázali predísť týmto problémom už na začiatku, čím by sa eliminovalo zbytočné vyrubovanie neetických, a ako sa dnes už ukázalo, aj protizákonných pokút lekárom,” ukončila komora.

Odporúčané články

Nemocnice by sa mohli zbaviť dlhov do piatich rokov, tvrdí ministerstvo Lekárska komora chce zakryť svoje vlastné chyby, tvrdí Sociálna poisťovňa

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X