Sociálni partneri sú za povinné očkovanie detí pri nástupe do predškolských zariadení

Očkovanie
Očkovanie Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Všetci členovia hospodárskej a sociálnej rady sú za povinné očkovanie detí do predškolských zariadení. Po pondelkovom rokovaní rady o tom informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Chceli prísnejšie pravidlá pre očkovanie

“Dokonca chceli oveľa prísnejšie pravidlá pre povinné očkovanie,” povedala ministerka zdravotníctva. Zástupcovia rady prerokovali návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý predložila ministerka zdravotníctva.

Zákon stanovuje povinnosť zabezpečiť, aby do predškolského zariadenia bolo prijaté len dieťa, ktoré sa podrobilo povinnému pravidelnému očkovaniu zodpovedajúcemu veku dieťaťa podľa očkovacieho kalendára, alebo má potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že je proti nákaze imúnne alebo nemôže byť očkované pre trvalú kontraindikáciu,” uvádza sa v dôvodovej správe.

Zrušenie pokuty za nezaočkovanie dieťaťa

Mala by sa tiež zrušiť pokuta v prípade nezaočkovania dieťaťa. V opačnom prípade by išlo o dve súbežné sankcie. “Za jedno nedodržanie pravidiel nie je dobré, keď ste dvakrát perzekvovaný,” povedala Kalavská. Tým, že nezoberú dieťa do predškolského zariadenia, sa podľa ministerky zruší asi 300-eurová pokuta.

Návrhom novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sa po prerokovaní v tripartite bude zaoberať vláda.

Nové pravidlá pre povinné očkovanie by mali byť platné od začiatku budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Kalavská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR