Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra senior
Foto: Thinkstock
22. 02. 2019 15:35 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SocioFórum apeluje na ministerstvá, aby pripravili nový zákon o dlhodobej starostlivosti

SPRESNENÉ: Ministerstvo zdravotníctva podľa nezávislej platformy oznámilo, že sa tento zákon v súčasnosti nebude pripravovať

Nezávislá platforma SocioFórum apelujeme na Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR), aby pripravili a uviedli do praxe nový zákon o dlhodobej starostlivosti, ktorý upraví kompetencie a sprehľadní starostlivosť o dlhodobo odkázaných na systémovej báze.

Ako uviedla platforma v tlačovej správe, reagujú na vyhlásenie hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej.

Ministerstvá zdravotníctva aj práce, sociálnych vecí a rodiny podľa tohto vyhlásenia neidentifikovali právne prekážky, aby sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mohli registrovať a poskytovať zároveň zdravotnú starostlivosť aj sociálne služby a následne ich mať hradené podľa predpisov jedného a druhého rezortu.

Preto sa oba rezorty dohodli na úpravách vlastných systémov, pretože ich považujú za realizovateľnejšie z hľadiska časového aj vecného. MZ tak podľa platformy oznámilo, že sa tento zákon v súčasnosti nebude pripravovať.

SocioFórum: Odborníci zdôrazňujú potrebu zákona

Odborníci, ale aj ministerstvá podľa SocioFóra už niekoľko rokov v rôznych materiáloch a v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2016 – 2020 zdôrazňujú potrebu pripraviť a prijať zákon o dlhodobej starostlivosti.

Zdravotná starostlivosť a sociálne služby v SR sú podľa SocioFóra dva separátne systémy s minimálnou koordináciou a prepojením. Každý z týchto systémov sa riadi vlastnou legislatívou a normami.

„V sociálnom a zdravotnom systéme je však alarmujúca situácia – ľuďom ťažko a dlhodobo chorým nie je možné v rámci sociálneho systému poskytnúť potrebnú odbornú zdravotnú starostlivosť vzhľadom na finančnú náročnosť,“ píše nezávislá platforma.

Ako uviedla, v zdravotníckych zariadeniach nemajú pre takýchto ľudí dostatočný počet lôžok, starostlivosť je potom často prenechaná na neformálne opatrovanie v rodinách.

Sklamaní a znepokojení

„Sme touto situáciou sklamaní a znepokojení, preto apelujeme na Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby pripravili a uviedli do praxe nový zákon o dlhodobej starostlivosti, ktorý upraví kompetencie a sprehľadní starostlivosť o dlhodobo odkázaných na systémovej báze,“ dodalo SocioFórum.

SocioFórum je neformálna platforma mimovládnych neziskových organizácií, ktoré pôsobia v sociálnej, humanitárnej a zdravotnej oblasti. SocioFórum pokračuje v napĺňaní poslania a programu Sekcie humanitných a charitatívnych činností Grémia tretieho sektora, ktorá aktívne fungovala nepretržite od roku 1993.

Eliášová: Dlhodobá starostlivosť je prioritou

Ako v reakcii uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová, SocioFórum uviedlo len časť stanoviska, ktoré ministerstvo zdravotníctva poskytlo k danej problematike, preto je vytrhnuté z kontextu. Problematika dlhodobej starostlivosti o chronicky chorých pacientov je pre rezort zdravotníctva aj naďalej prioritou.

„Vzhľadom na efektívnosť realizovateľnosti zmien sme sa s kolegami z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny dohodli na úpravách vlastných systémov, pretože ich považujeme za realizovateľnejšie z hľadiska časového aj vecného,“ konštatovala hovorkyňa.

Cieľom zmien, ktoré chce MZ čo najskôr aplikovať do praxe, je napríklad zvýšenie lôžkového fondu v následnej starostlivosti, paliatívnej starostlivosti či intenzívnej ošetrovateľskej starostlivosti v ústavných zdravotníckych zariadeniach.

Opatrenia pre dlhodobo chorých

„Chceme teda zadefinovať následnú starostlivosť v nemocniciach, hospicoch, liečebniach, teda miesta, kde sa poskytuje následná zdravotná starostlivosť pacientovi, ktorý vyžaduje doliečenie, poskytnutie najmä liečebno-rehabilitačnej a inej starostlivosti,“ dodala Z. Eliášová.

MZ rozširuje aj minimálnu sieť agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti a mobilných hospicov, chce tiež posilniť návštevnú lekársku službu.

Spolu s ministerstvom práce sa dohodli aj na ošetrovnom o pacienta odkázaného na domácu starostlivosť. Príspevok bude v rozsahu 55 percent z platu a na dobu najviac tri mesiace.

„Takisto rozširujeme pôsobnosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o kontrolu poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnej pomoci, ktoré nemajú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou,“ uzavrela hovorkyňa MZ.

Požiadali sme o reakciu aj MPSVaR.

Spresnenie: V pôvodnej verzii článku sme uvádzali reakciu ministerstva zdravotníctva. Formulácie sme zmenili. Spresnený článok obsahuje reakciu hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej. Za nepresnosť sa ospravedlňujeme.

K téme

Ministerstvo práce predstaví zmeny pre poskytovanie paliatívnej starostlivosti Reforma dlhodobej starostlivosti čaká na budúcu vládu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Márquez po sérii druhých miest ovládol Veľkú cenu San Marína, predviedol výborný taktický výkon Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Karel Gott sa fanúšikom poďakoval za podporu a zdieľal s nimi jeho infúziu Video+foto: Aktivisti zablokovali vstup na autosalón vo Frankfurte Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Zvierací ombudsman žiada zaviesť princíp „zviera nie je vec“ aj do Trestného zákona

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X