Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Anton Szalay
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda SOZ Anton Szalay SITA / Marián Peiger
1. 07. 2016 9:05 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SOZ považuje kolektívnu zmluvu za úspech

Zdravotnícke odbory sa pustili do vojny medzi sebou.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) považuje podpísanie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) s Asociáciou nemocníc Slovenska za úspech. Zaujal tak opačný postoj ako lekárske a sesterské odbory.

Nám išlo o dohodu prospešnú pre zamestnancov pri zachovaní existencie zamestnávateľov, tu nejde o likvidačné požiadavky, ktoré by priniesli so sebou stratu zamestnania a zhoršenie životnej úrovne zamestnancov pracujúcich v nemocniciach,“ uviedol predseda SOZ Anton Szalay.

Úspechy KZVS podľa SOZ

  • garancia vyšších miezd nezdravotníckym zamestnancom (základná zložka mzdy, ktorá je najmenej  o 2% vyššia, ako je minimálny mzdový nárok vyplývajúci zo Zákonníka práce.
  • vyššia tvorba sociálneho fondu
  • pri kreditovom vzdelávaní zamestnávateľ umožní čerpať ďalšie tri dni pracovného voľna s náhradou mzdy
  • odchodné sa vyplatí zamestnancovi v navýšenej forme o jeden mesiac oproti ZP
  • príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie pre zamestnancov v 3. a 4. rizikovej kategórii je dohodnutý vo výške 2,5 % z objemu zúčtovaných miezd
  • mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok najmenej vo výške 60 % priemernej mzdy pracovníkov
  • záväzok zamestnávateľa zrážať časť jeho čistého mesačného zárobku alebo peňažného plnenia nahrádzajúceho mzdu a poukázať ju v prospech ním určeného účtu (napríklad ide o členské pre odborové organizácie, pozn. red.)

Výroky predstaviteľov odborov lekárov a sestier na adresu KZVS Szalay kritizuje.

Predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká sa podľa neho snaží navodiť atmosféru nespokojnosti so zmluvou. „Ak je niekto nespokojný, je to najmä ona samotná, ktorá profesiu sestry ani nevykonáva,“ vyhlásil Szalay. Kaveckej pracovnou metódou je podľa neho „rozbíjať všetko, čo funguje“.

Szalaya pobúrilo aj to, že odbory lekárov a sestier vyjadrili prekvapenie nad tým, že SOZ nepodporilo požiadavky sestier. Šéf lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský sa podľa Szalaya nezúčastnil ani jedného kola kolektívneho vyjednávania.

„Tvrdenie Dohodli sme sa na jasných časových pravidlách pre dosahovanie adekvátneho vzdelania lekárov a tiež na tom, že nemocnice umožnia získať svojim lekárom zvýšenie kvalifikácie bez prieťahov. Podarilo sa nám presadiť túto vec do kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa je absolútny  výmysel, kde  je už zbytočný akýkoľvek komentár. Zástupkyňa LOZ na dvoch rokovaniach ani len nevydala hlások, i keď bola k tomu vyzývaná. My sme boli asi na iných vyjednávaniach,“ vyhlásil Szalay.

Ide o členov

Szalayova kritika neobišla ani prezidentku komory sestier Ivetu Lazorovú. „Nelenila a ihneď regionálnym prezidentkám komory poslala článok s vyššie uvedeným stanoviskom aj so svojím komentárom. Pozastavuje sa nad tým, že sestry majú svoju odborovú centrálu a pritom je stále veľký počet sestier združených v našom odborovom zväze,“ tvrdí Szalay.

Šéf SOZ sa ich však nechce vzdať, naopak, privítal by, aby sa aj sestry združené v OZSaPA vrátili do SOZ. „V závere vyzývam práve sestry, ktoré boli oklamané, zavádzané dezinformáciami a odišli medzičasom aj zo sesterských odborov, aby sa vrátili do našich organizácií.“

„Pridajte sa, lebo len jednotné a silné odbory môžu dosiahnuť výsledky, ktoré členská základňa očakáva. … Ak budete potrebovať metodickú pomoc prídeme, ak pomoc vo vyjednávaní pomôžeme. Sme tu pre vás,“ uzavrel Szalay.

Odporúčané články

Sestry zo Srbska na Slovensko pracovať neprídu, radšej pôjdu ďalej na Západ Odbory majú podozrenie na nedodržiavanie normatívov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Video+foto: Sagan vyhral prémiu a navýšil náskok v 12. etape Tour de France 2019, zvíťazil Yates Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Tréner Ševela skončil na lavičke Slovana Bratislava, môže za to prehra v predkole Ligy majstrov Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X