Španielska štúdia dokázala, že kombinovanie vakcín je vysoko účinné. Ako je to s nežiaducimi účinkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcíny, COVID 19, očkovanie
Prázdne liekovky vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca Foto: SITA/AP Photo/Matthias Schrader

Viete si predstaviť, že dostanete prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s názvom Vaxzevria vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou a druhú dávku vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech?

Čoskoro to môže byť realita. Španielska štúdia preukázala, že kombinovanie týchto dvoch vakcín je „vysoko bezpečné a účinné“. Ide pritom o odlišné vakcíny, britsko-švédska patrí k vektorovým, americko-nemecká je zase mRNA vakcínou.

Problém to však podľa Carlos III Health Institute zjavne nie je, práve naopak. Z predbežných výsledkov štúdie Combivacs vyplýva, že kombinácia týchto dvoch konkrétnych vakcín je dokonca omnoho účinnejšia a ochráni človeka lepšie.

Dlho očakávané výsledky

Vzhľadom na to, koľko ešte treba celosvetovo zaočkovať ľudí, aby sa dosiahla kolektívna imunita, otázka miešania očkovacích látok, z ktorých väčšina je dvojdávková, zaujíma vedcov aj jednotlivé štáty.

Výsledky španielskej štúdie sa preto netrpezlivo očakávali. Oficiálne výsledky majú byť zverejnené až 20. mája, o predbežných však už v utorok 18. mája informovala tlačová agentúra Reuters.

Combivacs štúdie sa podľa nej zúčastnilo 670 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 59 rokov, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny od AstraZeneca. Približne 450 z nich bola podaná druhá dávka od firmy Pfizer.

Účinnejšia kombinácia

Prítomnosť protilátok v krvi bola 30 až 40-krát vyššia u ľudí, ktorí dostali druhú dávku Comirnaty, ako u ľudí v kontrolnej skupine, ktorá dostala iba jednu dávku Vaxzevria.

Celkovo sa tiež ukázalo, že počet protilátok po podaní Comirnaty vzrástol sedemkrát oproti dvojnásobnému nárastu protilátok, ktoré človek získa po druhej dávke Vaxzevria.

Zároveň iba 1,7 percent účastníkov hlásilo závažné vedľajšie účinky, ktoré sa obmedzili na bolesti hlavy, bolesti svalov a celkovú nevoľnosť, ako uviedla doktorka Magdalena Campinsová, jedna z autorov štúdie.

Nežiaduce účinky

Na strane druhej, Reuters upozoňujú na to, že iná štúdia, ktorá skúmala kombinovanie vakcín Vaxzevria a Comirnaty, ale aj v opačnom poradí, teda prvá dávka Pfizer, druhá AstraZeneca, odhalila vyššiu pravdepodobnosť miernych alebo stredne závažných účinkov.

Účastníci hlásili bolesti hlavy alebo zimnicu. Percento hlásení bolo vyššie než u tých, ktorí dostali obe dávky rovnakého typu. Súhrné údaje o imunitných reakciách sa očakávajú v najbližších mesiacoch.

Keďže očkovanie vakcínou od AstraZeneca pozastavilo alebo úplne zastavilo viacero nielen európskych štátov, tieto výsledky sľubujú, že aj ľudí, ktorí už dostali prvú dávku britskej vakcíny, bude možné bezpečne očkovať inou vakcínou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Magdalena Campinsová
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechCarlos III Health InstituteOxfordská univerzitaPfizer