Španielsko schválilo očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov, podobný krok sa očakáva aj od Portugalska

Vakcína, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Španielske ministerstvo zdravotníctva v utorok schválilo očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov proti ochoreniu COVID-19 vzhľadom na rast počtu infekcií v krajine v uplynulých týždňoch.

Viac o téme: Koronavírus

Vakcináciu detí v Španielsku majú začať 15. decembra, čiže dva dni potom, ako do krajiny prídu prvé dodávky očkovacích látok. Celkovo má do Španielska prísť 3,2 milióna dávok.

Vakcíny pre deti dostanú aj Portugalci

Očakáva sa, že príklad Španielska bude nasledovať jeho sused Portugalsko. Vakcíny pre deti majú do tejto krajiny prísť o dva týždne. Portugalskí predstavitelia uviedli, že vo vekovej skupine 12 až 17 rokov už v krajine zaočkovali viac ako 90 percent detí.

Obe krajiny na Pyrenejskom polostrove majú vysokú mieru zaočkovanosti proti koronavírusu. Hoci v oboch denný počet nákaz v posledných týždňoch stúpol, ani v jednej nie sú nemocnice preťažené.

Vakcináciou sa predíde zatváraniu škôl

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge v utorok povedal, že „v súčasnosti nie je nezvyčajné pozorovať dvoj až trojnásobne vyšší rast počtu nákaz medzi malými deťmi ako vo zvyšku populácie“.

Vakcinácia detí okrem toho, že pomáha predchádzať infekciám vo zvyšku ich rodiny, môže pomôcť aj pri predchádzaní ďalšieho zatvárania škôl, uviedol Kluge vo vyhlásení.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Hans Kluge