Špekuláciám pri cenotvorbe liekov by sa malo zamedziť, štát zavedie nové pravidlá

Peniaze, lieky
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Štát zamedzí špekuláciám pri cenotvorbe liekov. Ceny liekov na Slovensku sa v súčasnosti určujú ako priemer troch najlacnejších spomedzi európskych krajín. Niektoré farmaceutické spoločnosti však chceli zachovať vyššiu cenu lieku, a preto dodávali jedinečné veľkosti balení liekov.

Úspora vo výdavkoch na lieky

Nebolo teda možné k nim zistiť ceny v zahraničí a určiť priemer troch najlacnejších v Európskej únii. Novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktorú v stredu schválil parlament, túto možnosť pre farmaceutické firmy odstráni.

„Ak naši pacienti spotrebovávajú také veľkosti balení liekov, aké nie sú inde, cena týchto balení bude prepočítaná úmerne z cien iných balení toho istého lieku,“ uviedla k novele zákona ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako dodala, chcú tak dosiahnuť úsporu vo výdavkoch za lieky. Bude to však spôsobom, ktorý neprináša zásadnejší zásah do terajšieho princípu cenotvorby.

Cena balení sa neporovnáva

Legislatíva umožňuje výrobcom mať zaradený liek na Slovensku s odlišnou veľkosťou balenia ako v iných krajinách EÚ. Cena balení odlišnej veľkosti sa navzájom neporovnáva, a preto výrobca môže profitovať z neúmernej ceny na Slovensku.

Novela zákona tým, že znemožní výrobcom obchádzať porovnávanie cien so zahraničím, má priniesť odhadovanú ročnú úsporu minimálne 3 milióny eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Kalavská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR