Špičkoví pediatri sa stretnú na Galandových dňoch, medzi témami bude aj očkovanie detí

Lekár, konferencia
Foto: ilustračné, Getty images

Geneticky podmienené choroby, ale aj problematika očkovania detí budú témy tohtoročných Galandových dňoch v Martine. Lekári Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) sa v piatok a v sobotu na 51. ročníku celoslovenskej pediatrickej konferencie svojim kolegom predstavia v oblastiach, ktoré patria v pediatrii medzi aktuálne a priblížia aj závery zo svojej výskumnej činnosti. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

Zriedkavé alebo vzácne ochorenia

V odbornom programe tohtoročnej konferencie zarezonujú z aktuálnych tém zriedkavé alebo vzácne ochorenia. „Zvyčajne sú to geneticky podmienené choroby. Súčasná veda už preniká aj do možností liečby týchto ochorení. Diagnostika aj liečba sú náročné a veľmi drahé. Pri liečbe zriedkavých ochorení je preto veľmi dôležitá exaktnosť. Naše pracovisko sa zriedkavým ochoreniam venuje už niekoľko rokov. Na pôde Kliniky detí a dorastu UNM vzniklo osem centier, ktoré sa stávajú súčasťou európskej siete centier pre raritné ochorenia. V oblasti respirológie, imunitných ochorení alebo spánkovej medicíny prinášame poznatky svetového významu,“ uviedol prednosta Kliniky detí a dorastu UNM Peter Bánovčin.

Významnou témou prednášok na konferencii bude aj problematika detského očkovania. „Odkedy sa v spoločnosti začali objavovať antivakcinačné názory, museli sa lekári zastať rozumného prístupu k očkovaniu. Už desať rokov je preto pravidelnou súčasťou konferencie aj téma očkovania v detskom veku,“ vysvetlil Bánovčin.

Ako dodal, pediatri sa budú venovať aj téme ochorení nervového systému detí, predstavia prvé skúsenosti s novou liečbou spinálnej muskulárnej atrofie a zarezonuje aj téma detskej obezity.

Najstaršie odborné podujatia

Pracovná konferencia Kliniky detí a dorastu UNM patrí medzi najstaršie odborné podujatia na Slovensku a pravidelne sa na nej zúčastňujú najvýznamnejší pediatri zo Slovenska a pozvaní zahraniční hostia.

„Na Galandových dňoch je súbežne s medicínskou problematikou prezentované aj pediatrické ošetrovateľstvo. Konferencia v takejto podobe úspešne funguje už niekoľko ročníkov, čo nás veľmi teší, keďže v našich podmienkach nejde o často zaužívaný model,“ priblížil prednosta detskej kliniky martinskej nemocnice Bánovčin.

Konferencia je pomenovaná po Vladimírovi Galandovi, ktorý bol významnou osobnosťou martinskej nemocnice. Ako prvý sa napríklad začal presadzovať o to, aby boli ťažko choré deti hospitalizované spoločne s matkami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter BánovčinVladimír GalandaZuzana Marčeková
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin