Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura_ruky.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
7. 01. 2019 11:18 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

SPOLU nesúhlasí s poplatkami za objednávanie u lekára

Bývalý premiér sľuboval, že poplatky za objednanie v doplnkových hodinách budú zrušené

Strana SPOLU – občianska demokracia nesúhlasí s poplatkami za objednávanie u lekára, ktoré sa zaviedlo od nového roku. Strana o tom informovala vo svojom vyjadrení.

Lekári môžu vyberať 30-eurové poplatky za objednanie na konkrétnu hodinu.

Podľa strany sa tak stalo aj napriek sľubom bývalého premiéra Roberta Fica, že poplatky za objednanie v doplnkových hodinách budú zrušené.

Ak lekár chce využiť možnosť vyberať nové poplatky, musí sa zaregistrovať do objednávkového systému Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) a následne požiadať vyšší územný celok (VÚC) o schválenie doplnkových ordinačných hodín.

O vyberanie poplatkov zatiaľ nie je záujem

Potom, ako expert strany SPOLU na zdravotníctvo Oskar Dvořák kontaktoval na začiatku roka 2019 tri zdravotnícke odbory VÚC, zistil, že žiadny lekár zatiaľ novú možnosť vyberania 30-eurových poplatkov nevyužil.

„Vláda takto zavádza len ďalší spôsob, ako vyťahovať peniaze z vreciek poistencov. Technicky nejde o nový „poplatok“, ale o „úhradu“ za zdravotnú starostlivosť, ktorú pacientom lekár poskytne mimo bežných ordinačných hodín,“ vysvetlil Dvořák.

Nepáči sa mu, že aj keď si pacienti poctivo platia zdravotné poistenie, v momente, ako vojdú do ambulancie lekára v doplnkových hodinách, prestane im ich zdravotné poistenie platiť a lekár od nich vypýta úhradu za vyšetrenie, ktoré nebude mať preplatené od poisťovne.

„Keďže bude môcť lekár od pacientov vypýtať maximálne 30 eur, tak prirodzene je motivovaný na poskytovanie iba takých výkonov, ktoré nie sú drahšie,“ uviedol Dvořák.

Lekár môže byť stratový

Takto podľa neho nastanú len dve situácie. Ak príde pacient za lekárom v doplnkových hodinách s komplikovanejším problémom, lekár ho vyšetrí a bude stratový, alebo sa pacient k zdravotnej starostlivosti nedostane.

Expert na zdravotníctvo upozornil, že takýto priestor na špekuláciu rozdeľuje pacientov na dve skupiny.

Tých rentabilných, ktorých si lekár môže objednať a vybrať od nich poplatok, a na tých stratových, ktorých je lepšie si presunúť do bežných ordinačných hodín, kde poisťovňa preplatí celú sumu za drahý výkon.

Žiadajú ministerku, aby zrušila poplatky

Strana SPOLU je presvedčená, že v 21. storočí by mali lekári každého pacienta objednávať bezplatne a automaticky. Objednávkový systém totiž zlepšuje efektivitu práce lekárov a šetrí čas pacientov.

SPOLU vyzýva ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby okamžite zrušila poplatky za objednávanie.

Zároveň ju vyzýva, aby využila svoj vplyv vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, aby poisťovňa už pri zazmluvňovaní lekárov stanovila podmienku povinného bezplatného objednávania na konkrétny čas.

MZ: Podmieňovanie zdravotnej starostlivosti poplatkom je nesprávne

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v reakcii uviedlo, že odmieta zavádzanie poplatkov počas ordinačných hodín a pacientom garantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť z verejného zdravotného poistenia.

„Pre ekonomicky aktívnych ľudí prinášame ale od nového roku novinku – možnosť objednania sa prostredníctvom doplnkových ordinačných hodín. Ich zavedenie je pre lekárov dobrovoľné, budú však len v obmedzenom rozsahu tak, aby zostalo garantované bezplatné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ uviedlo ministerstvo.

Aj naďalej platí, že podmieňovanie zdravotnej starostlivosti či ošetrenia poplatkom, ktoré je plne hradené z verejného zdravotného poistenia, považuje rezort za nesprávne.

Môžu platiť aj menej

Doplnkové ordinačné hodiny majú podľa MZ zabezpečiť možnosť pre tých ľudí, ktorí sú ochotní uhradiť si vyšetrenie a odmietajú čakať v čakárni. Majú zároveň zabezpečiť spravodlivosť v čakárňach bez predbiehania sa za peniaze.

MZ nepovažuje za správne, aby sa na konkrétnu hodinu objednávali pacienti počas klasických ordinačných hodín a odsúvali tak pacientov, ktorí čakajú na vyšetrenie.

Maximálny strop pri doplnkových ordinačných hodinách je stanovený na 30 eur. Táto hranica však neznamená, že pacient v doplnkových ordinačných hodinách bude toľko platiť.

Koľko pacient zaplatí, bude podľa ministerstva vyplývať od typu vyšetrenia. Lekár musí mať cenník na viditeľnom mieste. V priemere sa cena za vyšetrenie podľa MZ pohybuje v sume 7 až 10 eur.

Odporúčané články

V trnavskej nemocnici už možno platiť kartou Okolo dofinancovania panujú nedorozumenia

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X