Sputnik si pohoršil. Ktorým vakcínam proti koronavírusu Slováci dôverujú najviac?

Očkovanie proti koronavírusu, AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč

Najväčšiu dôveru v účinnosť a bezpečnosť vakcíny majú Slováci stále k vakcíne Comirnaty od spoločností Pfizer/Biontech.

Opätovne sa umiestnila na prvej priečke spomedzi siedmich vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré sú registrované alebo ich aktuálne posudzuje Európska lieková agentúra (EMA).

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala od 20. do 26. mája tohto roka na vzorke 510 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Najviac jej dôverujú mladí

Druhú pozíciu v dôveryhodnosti si rovnako udržala aj vakcína Moderna. Ruská vakcína Sputnik V sa umiestnila v porovnaní s predošlým prieskumom zhodne na tretej priečke, dôveruje jej však opäť menej Slovákov.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Najdôveryhodnejšia vakcína pre Slovákov je podľa prieskumu opäť Comirnaty od spoločností Pfizer/Biontech, v jej účinnosť a bezpečnosť veria dve tretiny z nich. Najväčšiu dôveru si získala u 15 až 24 ročných, z tejto vekovej kategórie jej dôveruje až 83 % respondentov. Prieskum potvrdil dôveru v túto vakcínu najmä u vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov.

Sputnik má vekové obmedzenie

Vakcína Moderna si v prieskume veľmi mierne pohoršila, potvrdila však svoju pozíciu druhej najdôveryhodnejšej očkovacej látky. Dôveruje jej 56 % opýtaných, porovnateľne muži aj ženy. Aj táto vakcína v dôveryhodnosti a účinnosti vedie u vzdelanejších Slovákov.

Dôvera v ruskú vakcínu Sputnik V znovu klesla. Kým v minulo-mesačnom prieskume mala dôveru u takmer polovice obyvateľov, v máji sa tak vyjadrili dve pätiny respondentov. Viac pritom v jej účinnosť a bezpečnosť dôverujú muži ako ženy.

Najviac jej dôveruje veková skupina 55 a viac ročných. Neregistrovaná vakcína Sputnik V má však vekové obmedzenie, na Slovensku ju môžu dostať len osoby vo veku od 18 do 60 rokov.

Vakcína Janssen predbehla AstraZenecu

Na štvrtej priečke v dôveryhodnosti sa umiestnila vakcína Janssen od Johnson & Johnson. Vakcína, ktorou sa na Slovensku zatiaľ neočkuje, aj napriek tomu, že ňou už štát disponuje, tak predbehla aj vakcínu AstraZeneca.

Janssen si v prieskume o niečo polepšil, kým naposledy mu dôverovala pätina respondentov, aktuálne tak odpovedala už bezmála tretina opýtaných.

Pýtali sa aj na nové vakcíny

Vakcíne AstraZeneca nedôveruje až 60 % Slovákov. Podobne ako Sputnik V, aj AstraZeneca si v prieskumoch dôveryhodnosti opakovane pohoršila. Najmenšiu dôveru má u 35 až 44 ročných, najmenej jej dôverujú respondenti so základným alebo stredoškolským vzdelaním bez maturity.

V prieskume sa opäť nevedela vyjadriť k účinnosti a bezpečnosť vakcín CureVac a Novavax takmer polovica opýtaných. Obe vakcíny stále posudzuje EMA, napriek tomu si už Novavax získal dôveru 14 % Slovákov, CureVac takmer 11 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechCureVacJohnson & JohnsonNovavaxPfizer